Zielone lauby na rynku

W środę, 20 września, na katowickim rynku stanęła „zielona konstrukcja”, do której można wejść i usiąść. Pogoda może nie sprzyja odpoczynkowi pod chmurką, lecz mamy nadzieję, że polska złota jesień nie pozwoli przegonić się chłodniejszym podmuchom znad Syberii.

„Zielona konstrukcja” to po prostu altanka, po naszymu – lauba. Jest jedną z czterech, które wraz z pierwszymi cieplejszymi promieniami słońca staną w przyszłym roku w przestrzeni rynku, zachęcając do spotkań czy pracy na powietrzu. Ta pierwsza nawiązuje do obchodzonego właśnie, również w naszym mieście, Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Przypomina także o szczycie klimatycznym COP24, który już w przyszłym roku odbędzie się w Katowicach. Roślinki tworzące ściany altanki dostarczył Zakład Zieleni Miejskiej i tam też wrócą wraz z pierwszymi przymrozkami, konstrukcja natomiast przezimuje w magazynie.

 

Oprócz zielonej lauby pojawi się jeszcze „muzyczna”, music box, odwołująca się do muzycznych tradycji naszego miasta oraz tytułu „Miasto muzyki”, z którego Katowice są dumne. Będzie w niej można posłuchać muzyki czy zagrać na instrumencie.

Najmłodsi na pewno ucieszą się z innej, która będzie dedykowana właśnie im. I mimo niewielkiej przestrzeni będzie zapraszała do zabawy i nauki. W ostatniej natomiast będzie można po prostu usiąść, podpiąć się do prądu i trochę popracować.

Wszystkie lauby są mobilne, będzie więc można ustawiać je w dowolnej przestrzeni, a co więcej – łączyć w dowolne formy. W ten sposób stworzy się miniprzestrzeń do organizacji konferencji prasowych, spotkań czy kameralnych koncertów. Jest to miejsce otwarte, dostępne dla mieszkańców.

Lauby powstały z inicjatywy Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice i nawiązują do założeń strategii promocji miasta, którymi m.in. są ekoodpowiedzialność, aktywność, alternatywa.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd