Najdłuższy maraton szachowy w Katowicach

 

Katowice znów sięgają po więcej – tym razem chcą pobić rekord Guinessa w najdłuższym maratonie szachowym. Dotychczasowy wynik to 48 godzin, ustanowiony przez Holendrów w maju tego roku. Nowa szansa pojawi się już wkrótce – podczas Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, które odbędą się w dniach od 14 do 17 grudnia w Katowicach.

– Podjęcie wyzwania przez dwójkę szachistów będzie okazją do promocji nie tylko tej królewskiej dyscypliny, ale także licznych ważnych wydarzeń szachowych odbywających się w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W najbliższy weekend w Katowicach zobaczymy pojedynek 1330 szachistów z 40 krajów, a w tym samym czasie dwóch szachistów planuje grać 50 godzin bez przerwy. Za dnia partie będą rozgrywane błyskawicznie, po trzy minuty na zawodnika, natomiast nocą –  między godziną 22.00 a 6.00 rano – będą trwały około 60 minut na zawodnika. Oznacza to, że gracze mogą rozegrać od 800 do 1000 partii, wykonując około 40 tysięcy ruchów każdy. Zwycięstwo to jeden punkt, remis – jedna druga punktu, a za przegranie partii nie otrzyma się żadnych punktów. Ten, który uzyska najwyższą liczbę punktów, zwycięży.

 

– Wyzwanie te zada kłam stereotypowi, że szachy to gra nie wymagająca tężyzny fizycznej, a jej gracze nie muszą mieć kondycji – mówi Jacek Gajewski, jeden z dwójki graczy podejmujących próbę bicia rekordu.

Warto podkreślić, że na co dzień jest on nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 62 im. Józefa Kocurka w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia szachowe dla najmłodszych.

Gracze będą stosowali się do przepisów ustanowionych przez Światową Federację Szachową FIDE (fr. Fédération Internationale des Échecs). Wiąże się to m.in. z tym, iż w partiach błyskawicznych pierwsze nieprawidłowe posunięcie przegrywa partię.

Próba bicia rekordu Guinnessa rozpocznie się w piątek (15 grudnia) o godzinie 10.00, a planowo ma się zakończyć w niedzielę (17 grudnia) o godzinie 12.00.

Spotkania są otwarte, dlatego w dniach od 14 do 17 grudnia na Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych do Spodka zaproszeni są wszyscy mieszkańcy.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd