Obserwacje fenomenu ptasich wędrówek w centrum miasta

 

Katowice to miasto o bardzo bogatych zasobach ornitologicznych, a gołębie nie są jedynymi ptakami, które tu bytują. Udowodnią to wyjątkowe, weekendowe spacery przyrodnicze, którym przewodniczyć będzie uznany ornitolog i fotograf. Inicjatywa odbywa się ze wsparciem Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta.

„Rzuć oko na Maroko i Trzy Stawy! Obserwacje fenomenu ptasich wędrówek w Katowicach” to motyw przewodni wycieczek przyrodniczych, które odbywać się będą w każdą sobotę i niedzielę od 7 października do 26 listopada (z wyjątkiem 15 X i 18 XI).

To świetna okazja do nauki rozpoznawania ptaków, a także innych zwierząt oraz rozmowy z przyrodniczym ekspertem, który przybliży tajemnice życia ptaków, a także podpowie, jak fotografować przyrodę w Katowicach. Spacery prowadzić będzie Marcin Karetta – członek Górnośląskiego Koła Ornitologicznego, znany i ceniony fotograf przyrody, którego portfolio dostępne jest na stronie internetowej.

– Gdy jakiś czas temu przeprowadzałem się do Katowic, byłem przyrodniczo załamany. Katowice kojarzyły mi się, i nie byłem tu wyjątkiem, z przemysłową pustynią. Ale ruszyłem w las i już podczas pierwszej wycieczki znalazłem... wysiadywane gniazdo żurawia! A potem sypało się jak z rękawa: wydry, mięsożerne pływacze, niebieskie żaby, bociany czarne… Katowice mają przyrodniczy potencjał, ja go już znam i pomogę innym go dostrzec – mówi Marcin Karetta.

Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta w Katowicach zadbał o to, by wszyscy uczestnicy eskapad mogli bez trudu obserwować piękno katowickiej przyrody, dlatego przed rozpoczęciem spaceru będzie można wypożyczyć lornetkę. Trzeba jednak pamiętać, że liczba sprzętu optycznego jest ograniczona.

Znany jest również dokładny plan wypraw: wycieczka po Dolinie Trzech Stawów rozpoczynać się będzie przy lotnisku Muchowiec, nieopodal skrzyżowania ulicy Francuskiej z ul. Gawronów, o godz. 8. Natomiast wycieczka nad Stawem Maroko ruszać będzie przy Środowiskowym Klubie Wodniacko-Wędkarskim „Maroko” i potrwa trzy godziny: od 11.15 do 14.15.

Osoby, które przybędą później, prosimy o przyłączenie się do przemieszczającej się grupy. Łatwo ją rozpoznać po często używanych lornetkach i stojącej na statywie lunecie. W razie potrzeby można się skontaktować z przewodnikiem – Marcinem Karettą, tel. 600-538-259.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd