Katowice. II. Śląskie Targi Książki

Śląskie Targi Książki są świętem literatury, skierowanym do wszystkich, obcujących z książką na co dzień – od dzieciaków zaczynających swoją przygodę z czytelnictwem, przez bibliofili po środowiska zajmujące się książką zawodowo: autorów, tłumaczy, literaturoznawców, krytyków literackich, blogerów, dziennikarzy, bibliotekarzy, poligrafów i wreszcie wydawców. Na tegoroczną edycję zaproszono blisko 100 autorów polskich i zagranicznych, zaprezentuje się ponad 150 wystawców.

Jedną z najważniejszych instytucji wspierających funkcjonowanie idei Śląskich Targów Książki jest Biblioteka Śląska, z inicjatywy, której w tym roku wręczenie nagrody dla zdobywcy przyznawanego przez BŚ od 16 lat Śląskiego Wawrzynu Literackiego odbędzie się podczas Wieczoru Wystawców. Uroczystości towarzyszyć będzie koncert jazzowy, na którym wystąpi plejada znakomitości na czele z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Wojciechem Karolakiem czy Maciejem Sikałą.

W tym roku na Śląskich Targach Książki nie zabraknie interesujących wydarzeń i spotkań z czołowymi polskimi i światowymi autorami. Zaproszono m.in. nominowanych do zeszłorocznego Śląskiego Wawrzynu Literackiego: Ingę Iwasiów, Sylwię Chutnik, Macieja Płazę, Filipa Springera i Annę Janko. W loży autorskiej pojawią się takie nazwiska jak Graham Masterton, Catharina Ingelman-Sundberg, Katarzyna Bonda, Jerzy Bralczyk, Marta Fox, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Barbara Kosmowska, Józef Hen, Agata Tuszyńska, Agnieszka Tyszka, Dorota Suwalska i Szczepan Twardoch.

Ponadto będzie można spotkać się z Jackiem Cyganem, Iloną Łepkowską, Ewą Wachowicz, Bronisławem Cieślakiem, Katarzyną Pakosińską, Markiem Przybylikiem, Grzegorzem Miecugowem, Michałem Ogórkiem, Tomaszem Sekielskim i Tomaszem Zimochem.

Do tego moc atrakcji dla dzieci, w tym warsztaty wydawnictwa Muchomor, program dla dorosłych czytelników, jubileusz Bohdana Butenki połączony z wystawą jego prac i wiele innych.

– Z przyjemnością gościmy w Katowicach Śląskie Targi Książki. Cieszę się, że organizatorzy targów zwrócili uwagę na potencjał Katowic, które w ostatnich latach stały się znaczącym ośrodkiem kultury i turystyki biznesowej. Wielki udział w zmianie postrzegania miasta mają inwestycje ukończone w ostatnim czasie. Dzisiaj spotykamy się w tej nowej przestrzeni, żeby rozmawiać o książkach. I trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce. Również dlatego, że z naszego regionu pochodzi wielu wybitnych autorów, działają prężne wydawnictwa, rozwijają się dobre księgarnie. W ramach różnych akcji promujemy modę na czytanie, a Śląskie Targi Książki stają się doskonałą okazją, by jeszcze bardziej się w to zaangażować. Niech Targi staną się równocześnie czytelnym sygnałem, że zaangażowanie miasta w sprawy kultury nie słabnie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wydarzenie będzie zorganizowane na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego od piątku, 30 września do niedzieli, 2 października w godzinach 10:00-18:00.