Katowice. Jarmark Wielkanocny wraca na Rynek

Jarmark Wielkanocny na katowickim Rynku powoli staje się tradycją. W tym roku od 29 marca do 14 kwietnia będzie gościć wystawców z całej Polski i zagranicy, którzy zaprezentują 40 stoisk wypełnionych regionalnymi przysmakami, rękodziełem i ozdobami świątecznymi.

 

Na świątecznych stoiskach pojawią się przepiękne pisanki wykonywane różnymi technikami ludowymi, palmy wielkanocne, dekoracje, bazie, wianki, haftowane obrusy, zające z siana, rzeźbione świece, tradycyjne ręcznie pisane ikony, zabawki z drewna, koszyki wielkanocne, rzeźbione ozdoby z drewna olchowego.

Będzie okazja do zakupu przysmaków nie tylko na stół wielkanocny: tradycyjnych wędlin z Wielkopolski, wędlin z dziczyzny, litewskich produktów regionalnych, węgierskiego salami, ekologicznych serów kozich, serów górskich i holenderskich, bab i mazurków, tradycyjnych chlebów na zakwasie, olejów tłoczonych na zimno, likierów, nalewek i miodów pitnych, domowych konfitur, wyrobów czekoladowych, przypraw, bakalii, herbaty i kawy prosto ze Sri Lanki, tureckiej chałwy i ekologicznych miodów z różnych stron Polski. Nie zabraknie także naturalnych kosmetyków na bazie miodu, olejków arganowych czy francuskich perfum.

 

W strefie gastronomicznej będziemy mogli skosztować węgierskiego kurtosza kolacza i langosza, francuskich naleśników, irlandzkiego piwa czy tradycyjnych polskich zup i grilowanych kiełbasek.

Wśród dodatkowych atrakcji znajdzie się pokaz gotowania tradycyjnego żurku w ogromnym kotle opalanym drewnem. Dochód ze sprzedaży żurku zostanie przekazany na działalność Hospicjum Cordis. Organizatorzy zachęcają do spróbowania wyjątkowego żurku i włączenia się w akcję charytatywną.

W każdy weekend odbędą się pokazy zdobienia palm i pisanek wielkanocnych prowadzone przez artystów ludowych z Beskidu Żywieckiego i z Opolszczyzny. Wszystkie pokazy okolicznościowego rękodzieła ludowego będą miały charakter otwarty. Każdy będzie miał okazję zmierzyć się z technikami ludowymi, a wykonane przez siebie prace zabrać do domu.

 

W atmosferę świąt wprowadzi uczestników jarmarku koncert pasyjny, a dla najmłodszych przygotowano spektakl pt. „Kolorowa Wielkanoc”, wielkie maskotki świąteczne oraz Łączkę Zajączka, czyli kreatywną strefę zabaw plastycznych.