Kolejny rok walki z problemem psich kup

 

Pod koniec 2015 roku w naszym mieście rozpoczęto walkę z problemem psich kup. Jej pomysłodawcą jest katowicki radny Adam Skowron. Inicjatywa, przygotowana przez katowicki magistrat i Stowarzyszenie Instytut Regionalny, odbywa się pod hasłem: „Zbierzmy się do kupy”. W dniu dzisiejszym odbył się briefing prasowy, na którym zaprezentowano tabliczki z nowymi hasłami oraz przypominano o obowiązku sprzątania po swoim pupilu.

– Chcemy tym dzisiejszym wydarzeniem ogłosić, iż kontynuujemy akcję. Psia kupa to jest problem właściciela, a nie tylko służb miejskich. Kontynuując akcję widzimy, że coraz więcej mieszkańców sprząta po swoich pupilach i chcemy ich nagradzać specjalnymi woreczkami z logo akcji – powiedziała Barbara Lampart, naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska.

Woreczki będzie wręczać Straż Miejska jeśli zauważy sprzątających właścicieli oraz będzie można je zdobyć w konkursach na miejskich kanałach w mediach społecznościowych. Podobnie jak w latach poprzednich, zorganizowany został konkurs, w którym zgłoszono hasła zachęcające do sprzątania po swoich czworonogach. Podczas briefingu ogłoszono laureatów, a jedna z przedstawicielek odebrała nagrody.

Zwycięzcą w konkursie jest Pani Janina Piwowarczyk za hasła:

•             Możesz śmiało chodzić tędy, sprzątam po psie, jestem trendy.

•             Sprzątaj po psiaku, promuj kierunek to się opłaci, wzbudzisz szacunek.

•             Po swoim psie nie zostawiam śladów; sprzątam, nawykiem zarażam sąsiadów.

Dodatkowo wyróżniono hasła, za które pomysłodawcy otrzymali upominki to:

•             Zostań bohaterem swojego podwórka – wyrzuć kupę swojego Burka.

•             Czyś jest w dresie czy w garniaku – wstyd zostawiać kupę w krzaku.

•             Sprawa jest jasna,  sprzątaj po sobie i basta!

•             Ślązaku, sprzątaj po swoim psiaku!

•             By zachować kasę w portfelu, sprzątnij kupę Przyjacielu!

•             Kto nie sprząta kup, ten sam w nie wpada!

•             Twoje miasto. Twój pies. Twoja kupa.

Na briefingu zainaugurowano kolejny sezon walki z psimi kupami oraz umieszczono pierwsze tabliczki ze zwycięskimi hasłami na skwerach w parku Budnioka.

– Kolejne tabliczki w najbliższych dniach trafią na miejskie skwery, by przypominały właścicielom psów o ich obowiązku – zapowiada Magdalena Biela, zastępca dyrektora ZZM Katowice.

Do akcji, co raz częściej, chętnie przyłączają się również podmioty prywatne, które chcą skorzystać z pomysłu i umieścić na swoich terenach podobne hasła zachęcające do sprzątania po czworonogach. „Zbierzmy się do kupy” w Katowicach to również dodatkowe wydarzenia i aktywności, które wspólnie realizowane są przez magistrat, instytucje miejskie i społeczników.

– Akcja składa się z kilku działań. Z jednej strony tabliczki, plakaty i ulotki. Organizujemy również Katowicki Dzień Psiaka, który w tym roku zaplanowany jest w czerwcu. Ma być to dzień, w którym będziemy mówić o psie w mieście, o psie który pomaga, ale także o tym jak należy się z tym psem zachowywać – zapowiedział Adam Skowron, radny miasta Katowice.

W tym roku akcja przede wszystkim będzie opierała się na informowaniu, zarówno na trawnikach poprzez tabliczki ze zwycięskimi hasłami, jak również w szkołach, gdzie zostaną zorganizowane prelekcje pn. Mój przyjaciel Rex. Warto podkreślić, że akcja w szkołach cieszy się ogromną popularnością, a strażnicy miejscy każdego roku odwiedzają kilkadziesiąt placówek oświatowych. Do wielu bloków w Katowicach trafią też ulotki i plakaty, o które do Wydziału Kształtowania Środowiska może wystąpić każda spółdzielnia. Plakaty i ulotki promują akcję, ale i informują o karach za niesprzątanie.

– Przypominamy tu, że mandat za niesprzątanie po psie wynosi 500 zł – informuje Mariusz Sumara, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach. – Oczywiście w akcji nie chodzi, by karać, a edukować. Natomiast czasem trzeba zareagować i może to zrobić każdy. Straż Miejska uruchomiła specjalny adres mailowy: dokupy@katowice.eu dla osób, które chciałyby zawiadomić o tym, że ktoś w okolicy nie sprząta po psie. Można też dzwonić pod numer 32 494 02 41 – dodaje komendant


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd