Wykręć posiłek dla dzieciaka

 

Nadal nie każdą polską rodzinę stać na zapewnienie swojemu dziecku ciepłego posiłku w trakcie godzin szkolnych. Na problem ten zwracają uwagę organizatorzy charytatywnej akcji „Obiad za 5 km”, która 6 września startuje w Katowicach. Jej celem jest opłacanie obiadów dla dzieci z lokalnych szkół, które uczestniczą w programie dożywiania dzieci Pajacyk, prowadzonym przez Polską Akcję Humanitarną. Wsparcia udzielić może każdy, a o rozmiarze tej pomocy decydować będzie… siła w nogach.

Na czym dokładnie ma polegać ta inicjatywa? Na terenie katowickiego parku biurowego Silesia Business Park przy ulicy Chorzowskiej ustawione zostaną zewnętrzne rowery stacjonarne. Skorzystać z nich będą mogli zarówno najemcy kompleksu, jak i każdy mieszkaniec Katowic. Dzięki wyposażeniu rowerów w łącze Bluetooth, informacje o przejechanym dystansie będą spływać do dedykowanej aplikacji. Każde pokonane 5 kilometrów to szansa na przekazanie równowartości kosztu jednego posiłku w ramach programu Pajacyk, w tym w placówkach na terenie województwa śląskiego.

– Każde przejechane 5 km przełoży się na konkretną, mierzalną pomoc dla potrzebujących wsparcia dzieci – jeden szkolny posiłek. Dla wielu dzieci te bezpłatne obiady w szkole są jedynym ciepłym posiłkiem w ciągu dnia.  Co roku dzięki wsparciu darczyńców Pajacyka blisko 2 tys. najbardziej potrzebujących dzieci w całej Polsce je szkolne posiłki. Od tego roku objęliśmy wsparciem dzieci także podczas okresu wakacji letnich, finansując posiłki w placówkach wsparcia dziennego – mówi Anna Kucińska z PAH, zajmująca się współpracą z darczyńcami komercyjnymi.

Akcja „Obiad za 5 kilometrów” rozpocznie się 6 września o godzinie 12.00, a inauguracji będzie towarzyszyła prawdziwie sportowa atmosfera. Profesjonalną rozgrzewkę poprowadzi trener personalny, a uczestników będzie motywować do działania specjalnie zaaranżowana strefa kibica. Kilometry będzie można wykręcać przez najbliższe kilka miesięcy. Pomysłodawcą inicjatywy „Obiad za 5 km” jest biurowa spółka Skanska, która odpowiada za realizację kompleksu Silesia Business Park.

– Do projektu „Obiad za 5 km” zapraszamy wszystkich pracowników Silesia Business Park, popularnie nazywanego „Tiramisu”, ale też wszystkich mieszkańców i fanów dwóch kółek. Liczymy na rekordy w przejechanych kilometrach. Razem jesteśmy lepsi i „wykręćmy” jak najwięcej obiadów dla dzieci znajdujących się pod opieką PAH – mówi Piotr Gawłowski, menadżer projektu w Skanska Propety Poland.

Wsparcia przy realizacji akcji „Obiad za 5 km” udzielił Cybercom, firma IT specjalizująca się w dostarczaniu oprogramowania dla klientów z całej Europy. Cybercom stworzył specjalną aplikację na urządzenia mobilne iOS oraz Android, która podczas trwania projektu będzie zbierać dane o wykręconych przez użytkowników obiadach. Informacje o postępach użytkowników będą dostępne od razu na stronach www projektu, jak również mogą zostać udostępnione w mediach społecznościowych takich jak Facebook. Ważnym partnerem akcji „Obiad za 5 km” jest firma Spokey, która wyposażyła kompleks Silesia Business Park w specjalnie zaprojektowane rowery stacjonarne.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd