Katowice. Ochrona praw własności intelektualnej w przedsiębiorstwie

Prawo własności intelektualnej to wyjątkowo obszerna dziedzina, wobec której żaden przedsiębiorca nie powinien pozostać obojętny. By zaoszczędzić czas i pieniądze, a firmę uchronić przed kłopotami, wystarczy pamiętać o elementarnych zasadach. Dlatego Urząd Miasta Katowice wyszedł naprzeciw oczekiwaniom firm i 10 stycznia 2017 roku zorganizował konferencję poświęconą praktycznym aspektom ochrony praw własności intelektualnej w przedsiębiorstwie.

 

– W dobie globalizacji podstawą działania firm jest posiadanie wiedzy z zakresu ochrony własności intelektualnej. Znajomość zagadnień w praktyce przekłada się na efektywniejszy transfer technologii z sektora nauki do gospodarki a w przypadku małych i średnich firm zapewnienie sobie konkurencyjnej pozycji na rynku – podkreśla profesor Piotr Moncarz, jeden z prelegentów konferencji.

Warto poznać podstawy zagadnień z obszaru własności intelektualnej, aby następnie sprawnie działać na polu wdrażania przełomowych innowacji tak ważnych w dzisiejszym biznesie.

 

– Patrząc z samorządowej perspektywy innowacyjne firmy powinny stanowić znaczący sektor katowickiej gospodarki. Dlatego będziemy szukać narzędzi w efektywnym wspieraniu ich dalszego rozwoju nie tylko na lokalnym rynku ale na rynkach światowych. Wsparciem w tym procesie jest dla nas Pan Profesor Piotr Moncarz i ustanowiona współpraca pomiędzy Katowicami a Doliną Krzemową – tłumaczy Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Ważna informacja dla firm to taka, iż nie muszą robić wszystkiego same, bowiem na wiele procesów ochrony własności intelektualnej mogą pozyskać środki pieniężne z funduszy unijnych. O tym wszystkim była mowa podczas konferencji w Katowicach.

 

– W obliczu nieustannie rosnącej konkurencyjności firm na rynku, siłą napędową przedsiębiorstwa stanowi jego działalność innowacyjna. Posiadanie nowej lub znacząco udoskonalonej technologii, produktu, usługi pozwala wzmocnić firmie pozycję na rynku, pozyskać nowych klientów. Życzylibyśmy wszystkim lokalnym przedsiębiorcom aby coraz chętniej podchodzili do kwestii innowacyjności, niezbędne jednak jest pozyskanie wiedzy na temat skutecznej ochrony wypracowanej własności intelektualnej. Niniejsza konferencja miała na celu zapoznanie uczestników z zagadnieniem i zachęcenie do pogłębienia swojej wiedzy w temacie – przekonuje Mateusz Skowroński, Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Katowice.