Katowice. Parkanizer – aplikacja, która ułatwi parkowanie

Miejski Zarząd Ulic i Mostów (MZUiM) wraz z katowicką firmą Parkanizer testują w Śródmieściu innowacyjne rozwiązanie ułatwiające parkowanie. Testy prowadzone są na ulicy Podgórnej, która łączy ulicę Wojewódzką i Dąbrowskiego. Na każdym z 22 miejsc postojowych zamontowany został niewielki czujnik. Jest on odpowiedzialny za wysyłanie informacji, czy na tym miejscu stoi samochód.

– Turkusowy kolor wskazuje na mapie w aplikacji, gdzie znajdują się wolne miejsca, a na szaro widać te zajęte – mówi Marta Grabny, kierownik Działu Nadzoru Systemów Parkowania MZUiM. – Stan miejsc postojowych można sprawdzić w dowolnym momencie. Jeśli aplikacja pokazuje brak wolnego miejsca, to kierowca po prostu nie skręci w Podgórną, bo będzie wiedział, że tam nie zaparkuje – dodaje.Wybór Podgórnej na wprowadzenie tego pilotażowego rozwiązania nie był przypadkowy.

– W sąsiedztwie znajdują się punkty usługowe, przychodnia, restauracje, uniwersytet i szereg urzędów, a dzięki naszej aplikacji wielu mieszkańców Katowic może łatwiej znaleźć miejsce do zaparkowania. Koszty wdrożenia tego pilotażowego projektu leżą po naszej stronie – chodzi o zakup i montaż czujników, a także specjalne oprogramowanie. Chcemy dać katowiczanom możliwość przetestowania aplikacji i podzielenia się z nami opinią na jej temat – wyjaśnia Maciej Lukas, kierownik projektu Parkanizer.

Pilotaż systemu w Katowicach będzie trwał do maja. Aby skorzystać z aplikacji na smartfonie wystarczy wyszukać nazwę „Parkanizer” w App Store lub Google Play, pobrać ją i wypróbować w terenie.