Katowice. Przekazanie wozu bojowego dla OSP Dąbrówka Mała

11 lutego odbyły się uroczystości przekazania nowego wozu bojowego dla OSP Dąbrówka Mała. Jest to średni samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P 360 z napędem 4x4. Został zabudowany przez firmę Wawrzaszek, która jest jednym z wiodących na świecie producentów samochodów specjalnych.

 

Wóz ma silnik o mocy 265 kW, spełniający normę EURO 6. Samochód wyposażony jest w mechaniczną skrzynię biegów, posiada zbiornik wodny o poj. 3000 l wody oraz 300 l środka pianotwórczego, wciągarkę linową o uciągu 6 t, działko dachowe, maszt oświetleniowy, wentylator oddymiający, detektor prądu zmiennego, kamerę termowizyjną, 3 piły, lekki zestaw hydrauliczny, węże ssawne, węże tłoczne, a także drabinę nasadkową, agregat prądotwórczy oraz zraszacze z przodu i z tyłu pojazdu. Wyposażenie samochodu pozwala na prowadzenie samodzielnych działań ratowniczo-gaśniczych przez zastęp 6-cio osobowy.

 

Sprzęt został sfinansowany dzięki dotacji celowej przyznanej przez Radę Miasta Katowice w wysokości 600 000 złotych, z czego wykorzystano 597 900 złotych oraz wsparciu Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który przyznał środki finansowe w formie dotacji na powyższy cel w wysokości 300 000 złotych (wykorzystano 100%).

 

Podczas uroczystości wiceprezydent Bogumił Sobula w asyście Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach st. bryg. Bogdana Jędrochy oraz Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Katowicach druh Marka Durała wręczył symboliczny klucz do nowego samochodu bojowego Zastępcy Naczelnika OSP Danielowi Golecowi. Po prezentacji samochodu wręczono medale i odznaczenia zasłużonym dla jednostki strażakom.