Katowice. Smaki regionu – spotkanie młodzieży z Ukrainy i Polski

Smaki regionu (The tastes of the region) to projekt, którego celem jest poszukiwanie wspólnych korzeni i podobieństw między dwoma narodami. Młodzież z ukraińskiego Zakarpacia i uczniowie ze Śląska chcą lepiej poznać oba regiony. W tym celu planują w trakcie wizyty młodzieży z Ukrainy w Polsce odświeżyć i na nowo odczytać dawne mity, wierzenia i legendy. Chcą także poznać tradycyjne przyśpiewki i podstawowe kroki tańców ludowych.

Tradycyjnymi przepisami kulinarnymi postanowili zająć się uczniowie z Ornontowic (miejscowości na kulinarnym szlaku “Ślaskie smaki”) przy współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich. Samodzielne przygotowywanie przez młodzież niektórych posiłków, w tym również typowych potraw regionalnych, rozmowy połączone być może z przedstawieniem rodzinnych historii kulinarnych, mają być pretekstem do dialogu międzykulturowego i zwalczania stereotypów.

 

Polska i ukraińska młodzież chciałyby również odwiedzić Kraków jako jedno z najbardziej magicznych miast w południowej Polsce, a planowane rozegranie gry terenowej z pewnością zbliży młodych ludzi z obu krajów, jak również pozwoli lepiej zrozumieć przeszłość i z większym optymizmem spojrzeć w przyszłość.

Ulotne, wspólnie spędzone chwile uczestnicy zamierzają zatrzymać w postaci bloga, zdjęć i etiud filmowych, których realizację przybliży uczestnikom – mająca w tym zakresie spore doświadczenie – młodzież z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach. Efekty spotkania zaprezentują też w postaci nietypowej książki kucharskiej.

 

Projekt jest realizowany na terenie południowej Polski przez XIV Liceum Ogólnokształcące im. H. Sucharskiego, jako podmiot koordynujący, oraz Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Ornontowicach. Zaplanowano udział 17 uczestników z każdego kraju.

Wspólne działania będą prowadzone w Wiśle od 24 do 27 października, natomiast zakończenie projektu uświetni uroczysta gala, która odbędzie się 28 października w kinie Kosmos.

Inicjatywa uzyskała wsparcie Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.