Powstała aplikacja do naprawiania miasta

 

Katowice dołączają do Naprawmyto.pl, serwisu do mapowania usterek w przestrzeni publicznej. Mieszkańcy mogą wskazać problem w swojej okolicy i na bieżąco śledzić, jak zostanie naprawiony przez miejskie służby.

Naprawmyto.pl jest efektem współpracy kilkunastu organizacji pozarządowych z całej Polski i ma ułatwiać komunikację między mieszkańcami a samorządem. Jej inicjatorami były Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia oraz Fundacja im. Stefana Batorego.

Naprawmyto.pl to proste narzędzie do naprawiania miasta. Mieszkaniec – poprzez stronę internetową lub aplikację na smartfona – zgłasza problem zaznaczając miejsce zdarzenia na mapie. Wybiera jedną z możliwych kategorii z zakresu: infrastruktury, przyrody i bezpieczeństwa lub kategorię „inne”. Dodaje opis i zdjęcie. Służby miejskie wyjaśniają problem i zajmują się jego rozwiązaniem. Jeśli z jakiegoś powodu się to nie uda, mieszkaniec również zostanie o tym poinformowany.

- Zależy mi na dobrej współpracy z mieszkańcami i na tym, żeby ułatwić im kontakt z urzędem. Dlatego podjąłem decyzję, żeby udostępnić katowiczanom bardzo intuicyjne i transparentne narzędzie. Dzięki stronie lub aplikacji problem można zgłosić w ciągu minuty. Zgłoszenia i stopień ich realizacji są widoczne dla wszystkich, a osoby zainteresowane dostają mailowe powiadomienia o postępach. Dzięki temu możemy śledzić efekty nie tylko swojego zgłoszenia, ale też innych mieszkańców  – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Naprawmyto.pl nie służy jednak do zgłaszania zdarzeń wymagających pilnej interwencji, w takich wypadkach konieczne jest powiadomienie służb działających w trybie całodobowym – zaznacza Jacek Pytel, rzecznik Straży Miejskiej w Katowicach.

Naprawmyto.pl jest jednym z elementów projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach.

– Mieszkańcy chcą mieć coraz większy wpływ na swoje otoczenie. Chcemy zabierać głos w sprawach Katowic, realizować własne projekty, dbać o wspólną przestrzeń. Dzięki takim narzędziom jak Budżet Obywatelski, Inicjatywa Lokalna czy Naprawmyto.pl, staje się to możliwe – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach – Użytkownicy serwisu nie tylko zgłaszają problemy, ale często proponują możliwe sposoby ich rozwiązania – dodaje.

Alerty można zgłaszać zarówno przez stronę internetową, jak i przez aplikacje mobilne na systemy Android i iOS. Alerty dodawane przez zalogowanych użytkowników pojawiają się na mapie od razu, natomiast te od osób anonimowych podlegają obowiązkowej moderacji. Również powiadomienia o kolejnych etapach rozwiązywania sprawy dostają tylko zalogowani mieszkańcy. Każdy alert można komentować, popierać i udostępniać na portalach społecznościowych.

Do tej pory w ramach Naprawmyto.pl w całej Polsce udało się rozwiązać prawie 24 tysiące spraw. Wśród miast, które korzystają z tej formy współpracy z mieszkańcami, są m.in. Lublin, Gdynia i Dąbrowa Górnicza. Teraz do sieci dołączają Katowice.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd