14. Krakowski Bieg Sylwestrowy: na wesoło i charytatywnie

 

W najbliższą niedzielę, 31 grudnia, w samo południe, rozpocznie się 14. Krakowski Bieg Sylwestrowy, ze startem i metą na ulicy Szczepańskiej. Po raz drugi dochód z tej tradycyjnej imprezy zasili konto Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis.

– Zakończymy rok kalendarzowy i sportowy, łącząc przyjemne z pożytecznym. Co najważniejsze, charytatywnym biegiem sylwestrowym wesprzemy fundację działającą na rzecz kardiochirurgii dziecięcej. Liczę, że wszyscy uczestnicy będą się świetnie bawić, zaprezentują jeszcze ciekawsze stroje niż w latach poprzednich i z taką pozytywną energią wejdą w Nowy Rok – powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej Katarzyna Król, zastępca prezydenta miasta Krakowa ds. edukacji i sportu.

– Liczy się każdy grosz. Za pomoc serdecznie dziękujemy – podkreślił prof. Janusz Skalski. – Musimy się przyzwyczaić do tego, że pomoc charytatywna jest w naszym kraju bardzo potrzebna i ciągle to powtarzać, bo ochrona zdrowia jest niedofinansowana. My przeznaczamy fundusze z tego typu akcji na zakup sprzętu. Korzystamy z wzorów praktykowanych na świecie. Liczę na to, że ten wesoły, 14. Krakowski Bieg Sylwestrowy połączy ludzi a przy okazji zarobimy jeszcze więcej niż w poprzedniej edycji - zaznaczył prezes Fundacji Schola Cordis, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Instytutu Pediatrii CM UJ oraz Oddziału Kardiochirurgii i Intensywnej Opieki Kardiochirurgicznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowi

Przypomnijmy, że po 13. Krakowskim Biegu Sylwestrowym Fundacja Schola Cordis otrzymała od organizatorów ponad 20 000 zł.

– Kraków to jedyne miasto w Polsce, które w 2017 roku zanotowało wzrost liczby uczestników we wszystkich najważniejszych biegach. 16. PZU Cracovia Maraton ukończyło 5615 osób, 11. PZU Bieg Trzech Kopców – 2331, a 4. PZU Cracovia Półmaraton Królewski – 8338. Biegi już na dobre wrosły w pejzaż Krakowa – podsumował Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Historię tego wyjątkowego biegu, odbywającego w ostatni dzień roku i jego pomysłodawców przypomniał Paweł Żyła z Krakowskiego Klubu Biegacza Dystans i zachęcił też niezdecydowanych, aby wystartowali: „Mamy jeszcze około 450 wolnych miejsc, można zapisać się w biurze zawodów (Szkoła Podstawowa nr 1, ul. św. Marka 34) w sobotę od godz. 15.00 do 20.00, a w niedzielę – od godz. 7.30 do 11.00. I dodał: „Należy się obowiązkowo przebierać. Nigdzie w Europie nie ma takiego magicznego biegu.”

Z kolei Andrzej Batko, koordynator ds. bezpieczeństwa i zabezpieczenia trasy 14. Krakowskiego Biegu Sylwestrowego, zapewnił, że trasa obu dystansów: „Smoczej piątki” (5 kilometrów) i „Radosnej dziesiątki” (10 kilometrów) będzie dobrze zabezpieczona: „Nie licząc policji i żandarmerii wojskowej, zatrudniamy 141 osób”.

Koordynator przypomniał, że ulica Szczepańska będzie zamknięta od godz. 6.00 do 18.00, ul. Jagiellońska – na odcinku od ul. św. Anny do ul. Szczepańskiej od godz. 11.00 do 14.00, ul. św. Idziego i Podzamcze – od godz. 11.30 do 13.30, bulwary wiślane na trasie biegu między 1godz. 0.00 a 13.30-14.00. Więcej szczegółów o zmianach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej można znaleźć na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd