Kraków. Dni Austrii 2016

Już po raz drugi Konsulat Generalny Austrii w Krakowie zaprasza na przełomie października i listopada na Dni Austrii. Projekt obejmuje wydarzenia z dziedziny kultury i sztuki oraz edukacji historycznej; to spotkanie z austriacką literaturą, muzyką, sztuką, fotografią i filmem. Inauguracją Dni Austrii 2016 będzie wernisaż wystawy Ericha Lessinga, który odbędzie się 18 października o godz. 18.00 w Żydowskim Muzeum Galicja.

 

Po Nowym Jorku i Wiedniu w Krakowie zaprezentowane zostaną prace jednego z trójki (wraz z Inge Morath i Ernstem Haasem) najważniejszych Austriaków w historii światowej fotografii XX wieku. Hannah Lessing, córka artysty oraz Danielle Spera, dyrektorka Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, dokonały bardzo subiektywnego wyboru zdjęć. Tak powstała intrygująca wystawa obejmująca swym zakresem twórczość Ericha Lessinga, począwszy od znanych fotoreportaży politycznych aż po prace dotąd nigdy nie pokazywane, takie, jak cykl Girls of the Sixties o wyborach Miss Polski w latach 60. ubiegłego wieku, czy zdjęcia belle femme na plaży w Cesenatico we Włoszech.

18 października o godz. 12.00 odbędzie się konferencja prasowa w Żydowskim Muzeum Galicja. W bieżącym roku obchodzimy 260 rocznicę urodzin i 225 rocznicę śmierci W.A. Mozarta. Z tego tytułu w Filharmonii Krakowskiej odbędą się koncerty oratoryjne. Orkiestrą i Chórem Filharmonii Krakowskiej będzie dyrygował Sascha Goetzel, jeden z najwybitniejszych dyrygentów austriackich młodego pokolenia.W ramach spotkań z literaturą organizatorzy szczególnie zapraszają na wieczór poświęcony profesorowi Rudolfowi Weiglowi: Wokół książki „Fantastyczne laboratorium doktora Weigla” z udziałem Haliny Szymury, autorki filmu ZWYCIĘŻYĆ ŚMIERĆ... prof. Rudolf Weigl, Krystyny Weigl-Albert – wnuczki Profesora i dr Grzegorza Szopy z Muzeum Narodowego w Przemyślu. Prowadzenie: Łukasz Wojtusik.

Pełny program dostępny na stronie oraz na stronach internetowych Partnerów Dni Austrii 2016.

Pomysłodawcą projektu Dni Austrii oraz organizatorem tegorocznej edycji jest Konsulat Generalny Austrii w Krakowie.