Krakowskie przedszkola otrzymały zielistki

 

W ramach kampanii „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa” w ciągu dwóch dni, 20 i 21 grudnia, wszystkie krakowskie przedszkola, także te niesamorządowe, otrzymały rośliny znane ze swoich pyłochwytnych właściwości.

Zielony prezent to zielistka – popularna ozdobna roślina doniczkowa, o długich zielonych liściach, niewymagająca w uprawie i bardzo łatwo odnawialna, bo młode szczepki szybko się ukorzeniają. Zielistka pochłania smog i inne zanieczyszczenia, produkuje też tlen. Może więc pełnić funkcję naturalnego filtra powietrza. Zielistki mają nie tylko poprawić jakość powietrza, ale także uwrażliwić najmłodszych na problem zanieczyszczeń.

20 grudnia zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Król, inaugurując akcję, przekazała kwiaty przedszkolakom z Samorządowego Przedszkola nr 9 na ul. Mlaskotów 2a.

– Rośliny, które dajemy dzieciom w opiekę, wychwytują pyły i zanieczyszczenia, pomogą więc oczyścić powietrze w pomieszczeniach, w których przebywają i uczą się maluchy. Dla dzieci jest to także nauka, że każdy z nas może aktywnie wpływać na jakość powietrza, którym oddychamy – powiedziała wiceprezydent.

W ramach akcji Zespół Ekonomiki Oświaty zakupił kilka tysięcy roślin. Zostaną one dostarczone do ponad siedmiuset oddziałów w samorządowych przedszkolach i zespołach szkolno-przedszkolnych. Każdy oddział zaopiekuje się jedną rośliną – dzieci będą ją podlewać i dbać o jej wzrost. Właściciele przedszkoli niesamorządowych, który przybyli 21 grudnia do magistratu na spotkanie poświęcone zmianom w prawie oświatowym, w tym nowym zasadom ustalania dotacji, odebrali kwiaty wprost z Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd