Kraków. Ferie 2017 – w mieście nie jest nudno

Ferie w Małopolsce potrwają od 30 stycznia do 12 lutego. Na dzieci i młodzież czeka wiele atrakcji przygotowanych przez szkoły, miejskie instytucje kultury, biblioteki i ośrodki sportowe. Wycieczki, wspólne czytanie i zabawy z literaturą, spektakle teatralne, warsztaty z grafiki, zajęcia sportowe, eksperymenty (np. topienie siarki), mobilne lodowisko, zajęcia sprawnościowe na śniegu, spotkania przy grach planszowych i kalamburach, wycieczka do redakcji krakowskich mediów oraz wojskowego centrum teleinformatycznego. Jednym słowem: będzie coś dla ciała, ducha i umysłu – dla każdej grupy wiekowej.

W tym roku do akcji „Zima w szkole” zgłosiły się 74 szkoły, w tym 3 szkoły specjalne. Szkoły i placówki oświatowe przygotowały ciekawą i atrakcyjną ofertę spędzania wolnego czasu dla uczniów i uczestników akcji – skorzysta z niej około 2190 dzieci. Organizatorzy proponują m.in. zajęcia na terenie placówek, np. gry i zabawy integracyjne, zajęcia muzyczne, taneczne, bale karnawałowe, warsztaty plastyczne, teatralne, kulinarne, sportowe i komputerowe, zajęcia dotyczące zasad ruchu drogowego prowadzone przez Strażą Miejską w Krakowie oraz szeroki wybór zajęć w terenie – wyjścia do kina, teatru, muzeów (m.in. Muzeum Historycznego, Muzeum Fotografii, Muzeum Lotnictwa, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Witrażu, Muzeum Motyli), biblioteki, Kulkolandu, Klockolandu, Laserparku, Parku Trampolin, groty solnej bądź na basen, lodowisko, ściankę wspinaczkową, kręgle. Będą też organizowane spacery po Krakowie, jak również wycieczki edukacyjne i turystyczne poza miasto, np. do Kopalni Soli w Bochni oraz w Wieliczce, do gospodarstwa agroturystycznego „Pod Gruszą”.

 

Ciekawy i bardzo różnorodny program zajęć przygotowały placówki Biblioteki Kraków – od kącików gier planszowych, puzzli i krzyżówek, przez wspólne czytanie książek, baśni i opowiadań o tematyce zimowej, po zajęcia ruchowe i plastyczne wykorzystujące inspiracje literackie i nawiązania do bohaterów książkowych. Wszystko po to, by bawić i rozbudzać w najmłodszych czytelniczą pasję. Dzieci wezmą udział np. w zajęciach literackich przygotowanych na podstawie powieści Małgorzaty Musierowicz, wysłuchają fragmentów „Dzieci z Bullerbyn” (z okazji 15. rocznicy śmierci oraz 110. rocznicy urodzin Astrid Lindgren) i książek Charlesa Dickensa (z okazji 205. rocznicy urodzin pisarza), zagrają w grę „Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota” wydaną przez Małopolski Instytut Kultury, a z różnorodnych materiałów recyklingowych wykonają pingwiny. Nie sposób wymienić wszystkich propozycji przygotowanych przez poszczególne filie – dlatego gorąco zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem na stronie internetowej.

Propozycje dla dzieci i młodzieży przygotowały też miejskie ośrodki, kluby i centra kultury. Na uwagę zasługuje m.in. oferta Nowohuckiego Centrum Kultury. 30 stycznia rozpocznie się tam Festiwal Teatrów Dla Dzieci – dwutygodniowe święto teatru dla najmłodszych. To unikatowe wydarzenie organizowane jest przez NCK od ponad 20 lat. W czasie tegorocznych ferii zimowych na scenie NCK pojawią się bohaterowie najpiękniejszych bajek świata, m.in. Tomcio Paluszek, Kot w butach i Brzydkie kaczątko. Niezwykłe spektakle to nie wszystko! W ramach tegorocznego Festiwalu odbędzie się także kilkanaście artystycznych wydarzeń towarzyszących: spektakle najnajowe, wystawy i warsztaty. Bilety na spektakle (w cenie 20 zł) dostępne są w kasie NCK.

Do uczestnictwa w zajęciach zachęcają także miejskie muzea. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało, jak zwykle, bardzo ciekawy program dla każdej grupy wiekowej: przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, a także uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych: spacery miejskie, które odkryją przed uczestnikami wiele nieznanych i zagadkowych miejsc, nietypowe warsztaty sportowe, gry strategiczne i kalambury, warsztaty teatralne, fotograficzne i architektoniczne. Najmłodsi będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach teatralno-plastycznych inspirowanych legendą o Smoku Wawelskim „Teatralne smoki”, a starszych uczniów Fabryka Emalia Oskara Schindlera zaprasza na warsztaty edukacyjne towarzyszące wystawie czasowej, ukazujące realia życia jeńców wojennych „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie”. Swe podwoje dla dzieci i młodzieży otworzą także MOCAK, Muzeum PRL-u, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Historii Fotografii oraz Muzeum Armii Krajowej. Informacje o zaplanowanych zajęciach i warsztatach można znaleźć na stronach internetowych tych placówek.

 

Dwa tygodnie wolne od szkoły krakowska młodzież będzie mogła spędzić również na sportowo. Zadbały o to miejskie ośrodki sportowe, które przygotowały bogatą ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych: siatkówka, piłka nożna, tenis stołowy, pływanie, kręgle, gimnastyka artystyczna  – każdy znajdzie coś dla siebie.

W okresie ferii nie próżnuje również krakowski Instytut Cervantesa, który organizuje tygodniowe warsztaty językowo-artystyczne dla dzieci oraz – to nowość! – intensywne kursy hiszpańskiego dla nastolatków. Dzieci mogą poznać podstawy języka hiszpańskiego, uczestniczą również w zajęciach artystycznych inspirowanych kulturą krajów hiszpańskojęzycznych, prowadzonych przez hiszpańską artystkę Rondę Bautistę. Wszystkie zajęcia prowadzą wysoko wykwalifikowani nauczyciele z Hiszpanii, a zajęcia artystyczne i ruchowe – doświadczeni animatorzy.

Propozycje na ferie ma też Krakowskie Biuro Festiwalowe. 4 lutego w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się kolejna edycja wydarzenia Dzień Dobry ICE Kraków. W programie m.in. darmowy pokaz filmu „Mikołajek”, warsztaty dla dzieci oraz zwiedzenie ICE Kraków. Szczegóły zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.