Narażając życie wyruszyli na ratunek

 

Himalaiści, których wyprawę na K2 wspiera miasto Kraków, uratowali francuską alpinistkę Elisabeth Revol. Podjęli dramatyczną akcję na Nanga Parbat.

Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala są w ekipie Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, którą wspiera m.in. miasto Kraków. Wraz z innymi uczestnikami byli na wysokości 6300 m n.p.m. gdy dotarła do nich wiadomość o dramatycznej sytuacji dwójki himalaistów – Francuzki Elisabeth Revol i Polaka Tomasza Mackiewicza. Wyruszyli na ratunek decydując się na niebezpieczną akcję.

Krakowianin Adam Bielecki i Denis Urubko, mimo zapadającej ciemności, rozpoczęli wspinaczkę w bardzo trudnych warunkach. Na stronie, na której możemy śledzić losy uczestników narodowej wyprawy na K2 czytamy: „Ok. godz. 3 nad ranem czasu polskiego zespół z Revol zaczął schodzić. Z obozu 1 Jarek i Piotr ruszyli do góry by pomóc w sprowadzaniu Eli. Piotrek Tomala pisze: jest dobrze. Helikopter powinien pojawić się o 9 czasu polskiego. W tej chwili Adam, Denis, Piotr, Jarek i Elizabeth są już bezpieczni na pokładzie helikoptera”.

Adam Bielecki, na swoim profilu na Facebooku napisał: „Udało się niemożliwe (…). Dziękuję za wszystkie ciepłe słowa. Przykro mi, ale nie mieliśmy żadnych szans pomóc Tomkowi". Dalsze działania uniemożliwiły warunki pogodowe.

Akcję ratunkową polskich himalaistów na Nanga Parbat określa się w mediach jako bezprecedensową w historii himalaizmu. Za uczestników Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 trzymamy kciuki!


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd