Centrum Muzyki powstanie w Krakowie

 

Już za kilka lat w Krakowie powstanie Centrum Muzyki, w którym znajdą się nowe sale koncertowe, a artyści z Małopolski będą mogli liczyć na doskonałe warunki pracy. Swoje próby będą mogły w nich prowadzić najważniejsze krakowskie zespoły, w tym artyści z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Ale to nie wszystko – oprócz wyjątkowego kompleksu muzycznego, w bezpośrednim sąsiedztwie Bulwaru Kurlandzkiego i Wisły, powstanie też nowa, tętniąca życiem przestrzeń wypoczynku dla mieszkańców oraz turystów.

21 listopada 2017 r. podpisany został akt notarialny, który sfinalizował pierwszy etap zamiany gruntów pomiędzy Województwem Małopolskim a Agencją Mienia Wojskowego. Dzięki temu, na dotychczasowych działkach AMW przy ul. Skrzatów będzie mogło powstać Centrum Muzyki, a na gruntach przy ul. Czerwone Maki – posiadanych do tej pory przez województwo – zbudowane zostaną mieszkania dla żołnierzy i ich rodzin. Przed nami jeszcze drugi etap zamiany działek, który zostanie przeprowadzony po aktualnie prowadzonym postępowaniu związanym z budową drogi gminnej na gruntach przy ul. Czerwone Maki.

Centrum Muzyki, które ma powstać do 2024 r., prowadzone będzie wspólnie przez Województwo Małopolskie i Gminę Miejską Kraków. Jego budowa będzie możliwa dzięki wspólnemu działaniu, zaangażowaniu i determinacji obu samorządów oraz Agencji Mienia Wojskowego:

– Dobra współpraca zawsze niesie za sobą korzyści dla mieszkańców oraz rozwoju całego regionu. Dzięki zaangażowaniu samorządów Małopolski i Krakowa, a także Agencji Mienia Wojskowego, w sercu naszego województwa powstanie kolejna, wyjątkowa instytucja kultury, jaką będzie Centrum Muzyki. Mieszkańcy oraz osoby odwiedzające Kraków i Małopolskę znajdą w nim wyjątkowe wydarzenia muzyczne, ale także ciekawe miejsca dla wypoczynku. Z kolei małopolscy artyści będą mieć doskonałe warunki do codziennych prób i występów – mówi marszałek Jacek Krupa.

Nowe Centrum Muzyki i jego sale koncertowe będą reprezentować najwyższy, światowy poziom. Kompleks obiektów tworzących Centrum Muzyki będzie charakteryzował się nie tylko innowacyjnymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami architektonicznymi i urbanistycznymi, ale też najwyższą akustyką, z których będą korzystać zarówno muzycy, jak i miłośnicy kultury. Oprócz koncertów odbywających się w nowoczesnych salach, będzie można też zaznać wypoczynku w powstającym obok Centrum Muzyki parku, a cała okolica ma stać się tętniącą życiem „muzyczną dzielnicą Krakowa”.

– Umowa jest wynikiem podpisania listów intencyjnych pomiędzy Województwem Małopolskim, Gminą Miejską Kraków, Agencją Mienia Wojskowego i Akademią Muzyczną w Krakowie. Bardzo się cieszę, że właśnie w taki sposób udało nam się przypieczętować porozumienie i że już niedługo mieszkańcy Grzegórzek zyskają, oprócz wspomnianego Centrum Muzyki, całkiem nową zieloną przestrzeń. Zgodnie z ich oczekiwaniami, teren, który pozyskała dziś Gmina Miejska Kraków, zostanie w całości przeznaczony na park Grzegórzecki – podkreśla prezydent Jacek Majchrowski.

Jakie kolejne kroki? Jeszcze w tym roku planowane jest przygotowanie dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia konkursu architektoniczno-urbanistycznego wraz z zagospodarowaniem parku miejskiego obok Centrum Muzyki, który zostanie zorganizowany w przyszłym roku. Wybór wykonawcy inwestycji i roboty budowlane planowane są na lata 2020–2023. Wstępny, całkowity koszt inwestycji to ok. 265 mln zł.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd