Kraków. LED-y rozświetliły tunel Krakowskiego Szybkiego Tramwaju

Na peronach „Dworzec Główny” i „Politechnika Krakowska” bezkosztowo wymieniono dotychczasowe oświetlenie na nowoczesne i ekologiczne lampy LED. Skorzystają na tym pasażerowie, ponieważ perony będą dzięki temu lepiej oświetlone i nabiorą bardziej eleganckiego wyglądu.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, światło rozchodzi się bardziej równomiernie, jest jaśniejsze, a lampy są energooszczędne. Firma, która bezpłatnie przekazała i zamontowała światła, będzie je także obsługiwać jako serwis. W zamian za to gmina Kraków zapłaci wykonawcy tyle, ile uda się zaoszczędzić na montażu ekologicznych lamp pod względem zużycia energii.

Oprawy oświetlenia awaryjnego, czyli lampy ewakuacyjne, których zadaniem jest oświetlenie tunelu w razie awarii. zostały wymienione na przełomie września i października ubiegłego roku. Wówczas odbył się kompleksowy przegląd oświetlenia w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, pierwszy na taką skalę od otwarcia, czyli od 2008 roku. Po przeglądzie zostały naprawione usterki, uzupełnione brakujące źródła świetlne, a następnie lampy zostały dokładnie oczyszczone z zabrudzeń.

W podobny sposób w ubiegłym roku, od początku lipca zmienił się tunel Krakowskiego Szybkiego Tramwaju w rejonie Dworca Głównego, który od tej pory rozświetla 250 świateł ledowych.

W tunelu KST znajduje się w sumie ponad 1000 lamp.