Kraków. Miasto europejską stolicą medycyny rodzinnej

W 2018 roku Kraków będzie gospodarzem najbardziej prestiżowego zjazdu lekarzy rodzinnych z całego świata. W rywalizacji o miejsce europejskiego kongresu stolica Małopolski wygrała z Atenami i Bratysławą. Do Krakowa przyjedzie ponad 4 tysiące lekarzy rodzinnych z ponad 100 krajów, głównie Europy Zachodniej oraz krajów Skandynawskich, a także Australii i Stanów Zjednoczonych. Miasto Kraków jest partnerem strategicznym tego wydarzenia, które odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Hasłem konferencji będzie: jakość, efektywność, równość.

– Konferencja lekarzy rodzinnych WONCA jest wyjątkowa – to jedna z pierwszych dużych konferencji medycznych organizowanych w Krakowie. To dla Miasta istotne, ponieważ Kraków jest drugim po Warszawie tak ważnym ośrodkiem medycznym w Polsce. Także tematyka tej konferencji jest dla nas bardzo istotna, ponieważ z punktu widzenia interesów zdrowotnych mieszkańców Krakowa dobre funkcjonowanie lekarzy rodzinnych daje gwarancję właściwej troski o stan zdrowia mieszkańców miasta. Taka wymiana doświadczeń o charakterze międzynarodowym – w kongresie będą uczestniczyli lekarze rodzinni ze 100 państw świata – będzie bardzo ważnym czynnikiem poprawiającym komfort pracy lekarzy oraz pacjentów – powiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta.

Warto dodać, że konferencja WONCA będzie odbywać się w Polsce po raz drugi – pierwszy raz miała miejsce w Warszawie w 2011 roku. Organizacja po raz drugi tej konferencji w naszym kraju jest nie lada wyjątkiem – oferta i prezentacja Krakowa została bardzo wysoko oceniona przez komisję decydującą o wyborze miejsca wydarzenia.

Już w przyszłym roku Kraków stanie się europejską stolicą medycyny rodzinnej, która podczas Kongresu Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych WONCA zgromadzi blisko 4 tysiące lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z całego świata. Przez 4 dni (od 24 do 27 maja) specjaliści z ponad 100 krajów Europy i ze świata wspólnie dyskutować będą o najpilniejszych kwestiach bezpośrednio związanych z fundamentem opieki zdrowotnej – o medycynie rodzinnej. Czterodniowe spotkanie naukowców i praktyków z tak wielu krajów pozwoli na prezentację osiągnięć oraz przedyskutowanie spójnych standardów badań, diagnostyki oraz leczenia pacjentów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Przez cały czas trwania konferencji będzie funkcjonowało stoisko promujące Kraków, na którym przedstawiciele Miasta będą przekazywać informacje na temat szerokiego wachlarza dostępnych atrakcji turystycznych oraz wydarzeń kulturalnych. Równolegle, na stoiskach wystawienniczych, odbywać się będą prezentacje miejskich placówek medycznych. W ten sposób informacja o Krakowie trafi do szerokiej rzeszy osób na całym świecie. Liczymy, że te autorytety naukowe i medyczne będą ambasadorami Krakowa w swoich krajach i środowiskach.

Lekarze rodzinni przyjadą do Krakowa – kolebki medycyny rodzinnej. To właśnie tutaj, przed 25 laty, narodził się polski model podstawowej opieki zdrowotnej i instytucja lekarza rodzinnego, który pomimo wielu reform jest pozytywnie oceniany i powielany w innych krajach. Medycyna rodzinna, dyscyplina medyczna będąca najbliżej pacjenta w połączeniu z unikalnymi walorami turystycznymi miasta gwarantuje niezapomniane przeżycia dla tysięcy lekarzy, którzy odwiedzą Kraków.