Drzewa z całego świata w parku Dębnickim

 

Już wiosną krakowianie będą mogli cieszyć się kolejnym zielonym zakątkiem w naszym mieście. W parku Dębnickim utworzono arboretum. Zarząd Zieleni Miejskiej posadził tam 28 różnych drzew z całego świata, a także 300 cisów i 180 róż „snow ballet”. Dla najmłodszych mieszkańców na terenie parku powstanie plac zabaw.

Gatunki drzew i roślin, które zazielenią park Dębnicki to: magnolia brooklińska „yellow bird”, „galaxy”, skrzydłorzech kaukaski, platan klonolistny, kasztanowiec żółty i czerwony, kasztan jadalny, judaszowiec kanadyjski, morwa biała, sosna żółta i rumelijska, grujecznik japoński, metasekwoja chińska, miłorząb japoński, klon cukrowy, glediczja trójcierniowa. Całość uzupełni nowy trawnik oraz 300 cisów i 180 róż „snow ballet”.

Park Dębnicki to jeden z najmłodszych parków Krakowa. Powstał w 2003 r. i składa się z dwóch części – przy ul. Praskiej i przy ul. Czarodziejskiej, obydwie części sąsiadują z bulwarami. Park zaprojektowany został przez pracowników Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Na tyłach parku znajduje się neorenesansowy pałac Lasockich – rodziny, która około sto lat temu przekazała Krakowowi teren pod budowę parku. W dwudziestoleciu międzywojennym na terenie parku znajdował się zakład dla ubogich chłopców prowadzony przez braci albertynów.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd