Kraków. Nowe inwestycje w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

Zakończył się pierwszy etap Programu Przebudowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie na lata 2011–2018. Dzięki rządowej dotacji wyremontowane zostały oddziały liczące prawie 300 łóżek oraz kuchnia, apteka, pomieszczenia dydaktyczne i techniczne. Powstał także nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy z lądowiskiem. Zwieńczeniem tej części modernizacji było dziś oficjalne otwarcie budynku A – tzw. Okrąglaka.

Budynek A to jedna z najstarszych części szpitala. Został wybudowany w 1965 roku. 23 stycznia, po trwającym ponad rok remoncie, oficjalnie otwarto go po raz drugi.

– Zmodernizowany Okrąglak otrzymał nowe życie: budynek jest bardziej funkcjonalny, jaśniejszy i znacznie weselszy – podkreśla dr hab. Maciej Kowalczyk dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. – Modernizacja szpitala, w którym równocześnie przez cały ratuje się życie i zdrowie pacjentów, to ogromny wysiłek logistyczny i organizacyjny. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że udało się zrobić już tak wiele.

Wkrótce do Okrąglaka zostaną przeniesieni pacjenci z pięciu oddziałów (kardiologia, gastroenterologia, reumatologia i choroby środowiskowe, onkologia i hematologia oraz leczenie żywieniowe). W sumie znajdzie się tam blisko 200 łóżek. Dzięki rozbudowie zyskano także dodatkową przestrzeń (ok 1000 m2), gdzie mieścić się będą dyżurki lekarskie, pomieszczenia biurowe oraz pokoje nauki i zabaw dla dzieci. Dostępne będą również pomieszczenia socjalne dla rodziców.

Głównym założeniem modernizacji jest dostosowanie szpitala do współczesnych standardów i wymogów technicznych oraz stworzenie lepszych warunków do pobytu oraz leczenia dzieci. Koszt pierwszego etapu, obejmującego pięć budynków szpitala, wyniósł łącznie 140 mln. złotych. Prace sfinansowane zostały z rządowego Programu Przebudowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie na lata 2011–2018. Dotacja na ten cel wyniesie w sumie 201 mln złotych.

– Pozostałe środki zostaną wykorzystane na drugi etap modernizacji, czyli remont tzw. budynków rehabilitacji. Będzie on realizowany tak, by na raz nie wyłączać z użytku wszystkich funkcjonujących tam oddziałów i poradni – zapowiada dr hab. Maciej Kowalczyk.