68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie

 

Po raz pierwszy w historii trzy krakowskie festiwale filmowe – znane publiczności na całym świecie – będą wspólnie promować się podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Projekt Filmowy Kraków to efekt współpracy trzech różnych, ale doskonale uzupełniających się wydarzeń: Off Camery, Krakowskiego Festiwalu Filmowego i Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Warto dodać, że o Złotego Niedźwiedzia walczyć będzie „Twarz” w reż. Małgorzaty Szumowskiej – produkcja wspierana przez miasto.

– Połączenie sił i wspólna promocja podczas jednego z najważniejszych wydarzeń w branży filmowych to moim zdaniem klucz do sukcesu, zwłaszcza w tak konkurencyjnej branży jak film – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Kraków często gra w polskich i zagranicznych produkcjach, a nasza Komisja Filmowa intensywnie pracuje nad budowaniem wizerunku miasta przyjaznego filmowcom: wspiera ich finansowo, czy pomaga w organizacji planów filmowych. Jeśli dodatkowo podczas Berlinale będziemy mówić jednym głosem, branża filmowa otrzyma od nas mocny, spójny i konsekwentny komunikat  – przyjeżdżajcie i kręćcie filmy tutaj! – dodaje.

Co Kraków przygotował na Berlinale? Przede wszystkim wspólne zaproszenie na trzy filmowe festiwale, które aż trzykrotnie wyemituje specjalne, festiwalowe wydanie prestiżowego magazynu „Variety”. Dodatkowo, na polskich stoiskach będzie można zobaczyć krótki film prezentujący rozmach, jakość i znakomitych gości – uczestników OFF Camery, Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Wszystko po to, aby pokazać branży filmowej co roku tłumnie zjeżdżającej do Berlina, że od kwietnia do czerwca Kraków to miasto przyciągające zarówno światowej sławy reżyserów, aktorów i kompozytorów, jak i najzdolniejszych w branży debiutantów.

– Jesteśmy różni jak różnorodne są filmy, ale nasz odbiorca jest jeden. To fan kina, który kocha magię ciemnej sali kinowej i rytuał wspólnego oglądania. To do niego kierujemy nasz przekaz – ten miesiąc spędzisz w kinie – cieszy się na wspólne działania Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Kraków pokaże się także w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Weźmie w nim udział nowy film Małgorzaty Szumowskiej „Twarz” – koprodukowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. To współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji otrzymuje nową i wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym. W tej roli Mateusz Kościukiewicz. Szumowska ma już na swoim koncie nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia, którą otrzymała w 2015 roku za najlepszą reżyserię „Body/Ciało” oraz wyróżnienie dla swojego wcześniejszego obrazu: „W imię…” z Andrzejem Chyrą w roli głównej. Czy tym razem Małgorzacie Szumowskiej uda się przywieźć do kraju Złotego Niedźwiedzia? Przekonamy się już 24 lutego.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd