Kraków. Rowery bezpieczne pod okiem kamer

Parking dla rowerów przy Dworcu Głównym Wschód ma już system kamer. To pierwszy monitorowany parking rowerowy w Krakowie. Dzięki umiejscowieniu pod estakadą na ul. Wita Stwosza jest zadaszony, a specjalny mechanizm umożliwia piętrowe parkowanie jednośladów – na razie parking może pomieścić 38 rowerów.

Monitorowany parking rowerowy to konstrukcja modułowa, dlatego w przyszłości możliwa będzie jego rozbudowa – maksymalnie do około 60 rowerów, ponieważ ilość miejsca pod estakadą jest ograniczona.

 

Parking ten służy przede wszystkim jako „rowerowy Park & Ride”. Rowerzyści mogą zaparkować w nim swoje pojazdy i przesiąść się np. na pociągi linii aglomeracyjnych. ZIKiT ma nadzieję, że dzięki obecności kamery rowerzyści chętniej będą zostawiali na parkingu swoje pojazdy – wiedząc, że są one o wiele bardziej bezpieczne niż w miejscach pozbawionych elektronicznego dozoru.

Niewykluczone, że podobne konstrukcje pojawią się w innych miejscach Krakowa, zwłaszcza na parkingach Park & Ride – korzystający z nich mieszkańcy zamiast autem będą mogli do przystanku dojechać rowerem, a następnie przesiąść się na komunikację miejską.