Kraków. Smaki Francji

Uwaga łakomczuchy i miłośnicy wyrafinowanej kuchni! 21 marca – w dzień święta francuskiej gastronomii – wybrane krakowskie i małopolskie restauracje po raz kolejny wezmą udział w światowej akcji promocyjnej „Goût de France”/„Smaki Francji”. Wydarzenie i lokale serwujące francuskie specjały poleca Konsulat Generalny Francji w Krakowie.

Francja stoi doskonałą kuchnią! Przyznają to nawet osoby nie będące frankofilami. Dlatego w 2015 r. francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego oraz światowej sławy szef kuchni Alain Ducasse zainicjowali akcję „Goût de France”/„Smaki Francji”, której celem jest promocja Francji poprzez słynną na całym świecie kuchnię francuską.

Z tego względu 21 marca na pięciu kontynentach szefowie różnorodnych kuchni świata celebrują doskonałą i kreatywną kuchnię francuską serwując smakoszom kolację „à la française”. Kolacja taka składa się z następujących pozycji: aperitif, przystawki, danie/a główne, deska serów, deser(y), a na koniec – francuskie wina i szampany.

Z roku na rok akcja „Goût de France” gromadzi coraz większą liczbę restauracji na świecie: w 2015 r. ich liczba wyniosła 1300, w 2016 r. – 1715, zaś w roku bieżącym udział w wydarzeniu zadeklarowało ponad 2000 restauracji. Ten wzrost jest odnotowany także w Polsce, która już od pierwszej edycji konsekwentnie zajmuje drugie miejsce na świecie po Francji pod względem liczby restauracji biorących udział w projekcie.

159 polskich restauracji, które biorą udział w akcji znajdują się w 56 miastach i miejscowościach całego kraju. Na południu Polski jest ich 60. W samym Krakowie do akcji dołączyło aż 18 restauracji, które we wtorek 21 marca zapraszają na francuską ucztę.

Szczegóły akcji dostępne są na stronie internetowej.

Pobierz listę restauracji uczestniczących w akcji „Goût de France 2017”.