Kraków. Start do kariery pod żaglami

10 miast, 1000 dzieci i 8000 godzin zajęć – to ogólnopolski program Energa Sailing 2016 w liczbach. Konferencja podsumowująca jego IV edycję odbyła się we wtorek w magistracie w Krakowie.

W szkoleniu żeglarskim w klasie Optimist wzięło udział 130 dzieci. Oferta adresowana była do chłopców i dziewczynek w wieku 7-9 lat. Zajęcia odbywały się w krakowskich szkołach podstawowych oraz w Klubie Żeglarskim Horn Kraków, znajdującym się na Zalewie Bagry.

Szansę na poznanie tego sportu i połknięcie żeglarskiego bakcyla Energa Sailing stwarza jednak dużo szerszemu gronu. Program zakończy się w listopadzie otwartymi lekcjami w szkołach podstawowych w całym kraju, które aktualnie trwają w Krakowie i innych miastach. Bierze w nich udział około 25 tys.  dzieci. W dotychczasowych edycjach w otwartych lekcjach uczestniczyło blisko 20 tys. dzieci.

Dla najmłodszych żeglarzy zorganizowano zajęcia teoretyczne oraz dużo ćwiczeń na wodzie. Swój wkład w żeglarską edukację najmłodszych mieli patroni regionalni programu: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, olimpijczycy z Rio de Janeiro. Mistrzowie, ścigający się na międzynarodowych zawodach, są świadomi, że podejściem do treningów, wynikami sportowymi, jak i swoją postawą inspirują następców. W tym (olimpijskim dla nich) roku udało się przeznaczyć trzy dni na spotkania z najmłodszymi w naszym regionie.