Kraków. Szwedzi z wizytą w Centrum Kształcenia Praktycznego

Na co dzień uczą praktycznej nauki zawodu w Ljusdal, niewielkiej miejscowości położonej ponad 300 km na północ od Sztokholmu. Pracują w szkole średniej o profilu drzewnym. Do Krakowa przyjechali na wycieczkę, ale nie zapomnieli o swojej profesji – bardzo chcieli odwiedzić placówkę, która w mieście kształci młodzież w podobnym kierunku. Trafili do Centrum Kształcenia Praktycznego, przy ul. Krupniczej 42a.

W spotkaniu, które odbyło się 3 lutego, wzięło udział pięcioro szwedzkich nauczycieli oraz dyrektorka Trägymnasiet Ljusdal – Åsa Sundström, a ze strony polskiej kilkoro nauczycieli Wydziału Budowlanego CKP wraz z wicedyrektorem Piotrem Pasternakiem.

– To była okazja do wymiany doświadczeń zawodowych oraz porównania technologii i samego systemu kształcenia zawodowego w obu krajach – mówi Tomasz Plebański z CKP.

Obie szkoły kształcą w pokrewnych zawodach: budowlanych i stolarskich.

– Goście byli pod wrażeniem stosowanych w CKP technologii i wyposażenia pracowni oraz samego rozmiaru naszej placówki, bo ich szkoła jest dużo mniejsza – opowiada Plebański.

Zapoznali się też z organizacją i przebiegiem egzaminów zawodowych w Polsce, co dało asumpt do ciekawej dyskusji na temat zdobywania i potwierdzania kwalifikacji zawodowych w obu krajach.

– Oczywiście, wymieniliśmy kontakty i dostaliśmy zaproszenie do Szwecji – cieszy się rozmówca. – Niewykluczone, że zaowocuje to w przyszłości bliższą współpracą.

W szwedzkiej szkole uczy się młodzież w wieku od 16 do 20 lat. Uczniowie kształcą się w zakresie budowy domów (drewnianych) i wyposażenia ich wnętrz (prace murarskie, podłogi, malowanie) oraz w stolarstwie. Centrum Kształcenia Praktycznego w Krakowie kształci natomiast w trzech branżach: mechanice / mechatronice, elektryce / elektronice oraz budownictwie. Młodzież odbywa zajęcia praktyczne w nowocześnie wyposażonych pracowniach pod okiem wysoko wykwalifikowanej i doświadczonej kadry.