Kraków. Wigilia Jana Kościuszko

Z inicjatywy Jana Kościuszko w ostatnią niedzielę przed Świętami Bożego Narodzenia krakowski Rynek tradycyjnie przemieni się w największy w Polsce wigilijny stół. Po raz pierwszy w historii wydarzenia potrzebujący otrzymają nie tylko gorące posiłki, ale będą mogli skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej. XX Jubileuszowa Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się w niedzielę, 18 grudnia br. w godzinach 11.00-17.00.

Najpierw jest długie wyczekiwanie, potem pierwsza gwiazdka i wreszcie – wymarzona Wigilia. Boże Narodzenie to czas, który kojarzymy zwykle z suto zastawionym stołem, ciepłem kominka i pachnącą choinką. Jednak nie dla wszystkich ten czas jest wyjątkowo piękny i radosny. Dla bezdomnych i potrzebujących, święta to często tęsknota za tym, co utracone i upragnione. Na szczęście, w naszym otoczeniu znajdują się ludzie, którym sytuacja osób pokrzywdzonych i wykluczonych nie jest obojętna. Jedną z nich jest Jan Kościuszko, znany restaurator i filantrop, który wraz z szeregiem partnerów już od dwudziestu lat aktywnie pomaga potrzebującym.

 

 

Tegoroczna Wigilia będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na jubileuszowy charakter. Na Rynku Głównym powstanie prawdziwy szpital, którego personel w ciągu jednego dnia przebada nawet kilkaset osób. W specjalnie przygotowanych namiotach lekarze i wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej będą troszczyć się o stan zdrowia zgromadzonych na Rynku osób. Takie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez szerokiego wsparcia Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, która czuwa nad całą logistyką polowego szpitala.

„Wigilia pod gołym niebem” stała się już tradycją. W 1996 roku, podczas pierwszej Wigilii rozdano około pięć tysięcy posiłków. W ubiegłym roku przekroczono liczbę 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw, a tym razem organizatorzy są przygotowani na jeszcze większe zainteresowanie. Tradycyjnie do potrzebujących trafi kilkadziesiąt tysięcy paczek świątecznych ze słodyczami i artykułami spożywczymi przygotowanych dzięki wsparciu licznych partnerów. Organizatorzy Wigilii serdecznie zapraszają także wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w wigilijne dzieło pomocy potrzebującym, przez przekazanie artykułów spożywczych w trwałym opakowaniu. Będą one zbierane i rozdawane osobom potrzebującym na oczach darczyńców przez cały czas trwania wydarzenia.

 

 

Organizatorem Wigilii od dwudziestu lat jest „Grupa Kościuszko M2B” i należące do niej restauracje „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni”, w których przygotowywane będą świąteczne potrawy. Od dwóch lat współorganizatorem wydarzenia jest najstarsza w Polsce organizacja charytatywna – Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie.