Kraków. Zmodernizowane oddziały w Szpitalu Żeromskiego

Dziś w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie zostaną otwarte zmodernizowane Oddziały Chorób Wewnętrznych i Pracowni Endoskopowej oraz oddany do użytku nowy sprzęt. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Początek o godz. 17.00.

 

Koszt remontu Pawilonu A1, w którym mieszczą się Oddziały - Chorób Wewnętrznych I, Chorób Wewnętrznych III i Otolaryngologiczny oraz Pracownia Endoskopowej, wyniósł ponad 8 mln zł. Prace w całości sfinansował Urząd Miasta Krakowa. Remont trwał od czerwca br. Jest to przełomowy moment w historii Szpitala, Oddziały Chorób Wewnętrznych od dawna wymagały gruntownej modernizacji. Do dyspozycji pacjentów są teraz nowe sale szpitalne wyposażone w komfortowe łóżka i meble. Każda sala jest z dostępem do węzła sanitarnego. Wymieniona została stolarka okienna, drzwiowa, posadzka, zamontowano nowoczesną wentylację. Przebudowa central wentylacyjnych oraz adaptacja pomieszczeń na potrzeby węzłów cieplnych objęła także budynek F1 (II Oddział Chorób Wewnętrznych). Zadanie w tej części realizowane było wspólnie przez Szpital i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w ramach Porozumienia o współpracy zawartego 5 maja 2015 r. pomiędzy Szpitalem a  MPEC S.A. i EDF Polska S.A, dotyczącego realizacji zadań w zakresie poprawy bezpieczeństwa dostaw i efektywności energetycznej w obiektach Szpitala.

– Są to nowoczesne oddziały, które spełniają najwyższe standardy europejskie – mówi dr n. med. Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala im. Żeromskiego.

Pracownia Endoskopii to miejsce nowoczesnej diagnostyki i leczenia chorób przewodu pokarmowego. Innowacyjna, dostosowana do europejskich standardów przestrzeń, wyposażona została w najnowszy sprzęt medyczny, umożliwiający nie tylko wczesną diagnostykę chorób przewodu pokarmowego, ale również skuteczne leczenie wielu schorzeń, bez konieczności leczenia chirurgicznego. Jakość obrazowania, sposób archiwizacji danych, możliwość udostępnienia ich w formie cyfrowej pacjentom lub innym lekarzom jest nieocenionym narzędziem diagnostycznym.

Dr Krzysztof Figuła, szef Pracowni, podkreśla, że dzięki nowym pomieszczeniom  będzie mógł wykonywać kilka tysięcy badań rocznie, w komfortowych warunkach, w tym badania przesiewowe raka jelita grubego, jak również całodobowe badania endoskopowe w przypadku schorzeń ostrych, wymagających natychmiastowej interwencji.

 

– Wyposażenie pracowni w endoskopy najnowszej generacji, dysponujące możliwością obrazowania w najwyższej, cyfrowej jakości i rozdzielczości, w kilku pasmach różnokolorowego światła, pozwala na zobaczenie patologii dotąd niewidocznych – dodaje dr Figuła.

Pracownia w Szpitalu dysponuje możliwościami leczniczymi na najwyższym aktualnie dostępnym na świecie poziomie, pozwala na wykonywanie wszystkich procedur endoskopowych w zakresie diagnostyki i leczenia chorób przewodu pokarmowego, w przyjaznej, komfortowej atmosferze.

Szpital zakupił wyposażenie medyczne i gospodarcze na potrzeby przebudowanych pomieszczeń I i III Oddziału Chorób Wewnętrznych oraz Pracowni Endoskopii oraz aparaturę medyczną dla Oddziału Okulistyki i Otolaryngologii. Zakupy sprzętu uzyskały dofinansowanie z budżetu Gminy Miejskiej Kraków w wysokości 1 140 zł. Dodatkowo Szpital opracował dokumentację aplikacyjną dla tego projektu, planowanego do dofinansowania z Mechanizmu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 i planuje złożyć do końca roku wniosek do oceny przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Całkowita wartość projektu wynosi 17,2 mln zł, z terminem realizacji do końca 2019 r.

 

Szpital opracował także dokumentację aplikacyjną dla Projektu Poprawa jakości usług zdrowotnych poprzez przebudowę i termomodernizację Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SPZOZ w Krakowie (ZIT) na kwotę dofinansowania z budżetu Gminy Miejskiej Kraków do wysokości 9 997 700 zł. Projekt jest planowany do dofinansowania z mechanizmu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Całkowita wartość projektu wynosi 39 760 tys. zł, z terminem realizacji do końca 2020 r.