Kraśnik. Pływacy na zawodach we Francji

Pływacy z klubu Masters Kraśnik na zaproszenie klubu pływackiego EANV Maitres oraz Stowarzyszenia Nogent-Kraśnik w dniach 23–28 lutego przebywali we Francji.

 

Nogent sur Oise to miasto partnerskie Kraśnika, położone 60 km na północ od Paryża, w którym aktywnie działa Polonia. Ostatnie lata to bardzo aktywna wymiana między zaprzyjaźnionymi miastami na płaszczyźnie sportowej. W 2016 roku w Nogent sur Oise przebywali młodzi piłkarze MUKS Kraśnik oraz pływacy z Fali Kraśnik. Tym razem do Francji udali się sportowcy seniorzy, którzy rzadko mają okazję do rywalizacji z zagranicznymi zawodnikami.

 

Uczestnictwo pływaków z Masters w Mistrzostwach Północnej Francji było niewiadomą, gdyż wszyscy znają poziom francuskiego pływania, do którego polskim zawodnikom jest jeszcze daleko. Biorący dotąd udział przede wszystkim w krajowych zawodach kraśniccy Mastersi stanęli jednak na wysokości zadania i godnie reprezentowali Polskę.

Ciekawostką zawodów był liczny udział francuskich zawodników o polskich korzeniach z Lille czy Dunkierki. Chętnie przyznawali się do polskiego pochodzenia, a nawet próbowali się komunikować w języku ojczystym.

 

Organizatorzy przedsięwzięcia przygotowali szereg atrakcji, także pozasportowych – choćby wycieczki do Amiens czy Paryża. Drobnym minusem zwiedzania były ciągłe kontrole przy wejściach do poszczególnych atrakcji turystycznych w związku z zagrożeniem terrorystycznym.

Wizyta we Francji to nie koniec wymiany sportowej pomiędzy Noget sur Oise a Kraśnikiem. W maju i we wrześniu do Kraśnika przyjadą grupy francuskich pływaków, które będą uczestniczyć we wspólnych treningach oraz w zawodach, które nabiorą rangi międzynarodowych.