100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego

 

Koncert tenora Andrei Bocellego, w maju 2019 roku, ma uświetnić 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego. Władze czterech poznańskich uczelni wyższych, które wywodzą się z Uniwersytetu Poznańskiego, zapowiadają także szereg wydarzeń towarzyszących obchodom.

Pierwsza inauguracja roku akademickiego na Wszechnicy Piastowskiej, późniejszym Uniwersytecie Poznańskim, znanym dziś jako Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyła się 7 maja 1919 roku.

Obchody jubileuszu 1 października 2018 roku rozpocznie wspólna inauguracja roku akademickiego 2018/2019. W obchodach wezmą udział władze czterech poznańskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.


W poniedziałek na konferencji prasowej przedstawiono pierwsze szczegóły programu obchodów – pełny program ma zostać ogłoszony dopiero za rok.

Organizatorzy poinformowali na spotkaniu z mediami, że głównym wydarzeniem obchodów jubileuszowych będzie koncert światowej sławy tenora Andrei Bocellego. Mimo, że występ artysty odbędzie się dopiero 11 maja 2019 roku – już od piątku rusza sprzedaż biletów na to wydarzenie.

„Andrea Bocelli to artysta, który się fantastycznie nadaje do tego typu okoliczności. Bocelli występował przy wielu spektakularnych wydarzeniach, jak wręczenie pokojowej Nagrody Nobla, wręczenie Oscarów, czy przy finale Ligii Mistrzów. (…) To artysta, który idealnie wpisuje się w takie szczególne, jubileuszowe okoliczności i mam nadzieję, że tutaj też się idealnie sprawdzi” – podkreślił Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która organizuje koncert.

Jak dodał, Bocelli to także artysta, który niezmiennie cieszy się ogromną popularnością i który sprzedał ponad 90 mln egzemplarzy różnego rodzaju albumów na całym świecie. Wokalista znany jest też z wielu niezapomnianych duetów, śpiewał m.in. wspólnie z Celine Dion, Sarah Brightman, czy Luciano Pavarottim. Na poznańskim koncercie także ma wystąpić w duecie, ale organizatorzy nie zdradzają jeszcze, kto będzie mu towarzyszył. Wiadomo jednak, że w pierwszej części wydarzenia Bocelli zaprezentuje publiczności największe arie operowe, natomiast w drugiej części publiczność będzie mogła usłyszeć jego najsłynniejsze przeboje muzyki popularnej.

Już w trakcie konferencji prasowej pojawiły się jednak opinie, że koncert, który ma być głównym wydarzeniem obchodów, nie przyciągnie na Inea Stadion samych studentów, którzy są „trzonem uniwersytetu”. Szczególnie, że ceny biletów, mimo zadeklarowanego wsparcia finansowego ze strony władz miasta Poznania, mają kosztować w największej puli, od 155 do 195 zł.


Organizatorzy wydarzenia podkreślili jednak, że Andrea Bocelli jest artystą, który trafia w gusta szerokiej publiczności, i jest w stanie połączyć zarówno obecnych studentów, jak i absolwentów uczelni – a znalezienie takiego artysty było niemałym wyzwaniem. Jak dodali, praktycznie przez cały przyszły rok akademicki odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia w ramach obchodów. Będzie wśród nich m.in. wielki Bal 100-lecia, konferencje naukowe, a także spotkania i koncerty w ramach „Wielkiego Grillowania” na Kampusie UAM na Morasku.

„Myślę, że w tym tygodniu jubileuszowym, od 6 do 11 maja 2019 będzie tak dużo wydarzeń adresowanych dla studentów, że na pewno będą oni mieli co wspominać” – podkreślił prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Tadeusz Wallas.

Obchody 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego odbywać się będą pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.


Źródło: