Stara, odremontowana lokomotywa obwieści nadejście 2018 roku

– Tradycyjnie już Sylwestra w Łazach zaplanowano na placu w centrum miasta, w sąsiedztwie dworca kolejowego i starego parowozu. Imprezę „pod zegarami” rozpocznie didżej Karol, który zadba o dobrą muzykę – zdradza Grzegorz Piłka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach.

– Plac Dworcowy to miejsce, gdzie od wielu już lat organizujemy przywitanie Nowego Roku. Przed północą życzenia złożą władze miasta, potem Nowy Rok obwieści sygnał z lokomotywy i w niebo wystrzelą sztuczne ognie – dodaje dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach.

Sylwestrowa zabawa w Łazach zakończy się około 1.30.

Sylwester w okolicach dworca kolejowego i startego parowozu ma związek z historią Łaz, które od zawsze związane były z rozwojem kolei i trasy warszawsko-wiedeńskiej. Centrum w naturalny sposób sąsiaduje z dworcem i placem przy linii kolejowej dzielącej miasto na dwie części.

Stary parowóz w Łazach to lokomotywa towarowa typu Ty45. Produkowane je w latach 1946–1951 w zakładach Cegielskiego w Poznaniu i w Chrzanowie. Parowóz Ty45 został skonstruowany w oparciu o ulepszoną dokumentację polskiego przedwojennego parowozu Ty37. Łącznie wyprodukowano 428 sztuk tej lokomotywy. Lokomotywa z tendrem ma ponad 22 metry długości i waży ponad 110 ton. Lokomotywa Ty45-421 z Łaz powstała w 1950 roku w fabryce lokomotyw w Chrzanowie.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd