Mistrzostwa i Puchar Europy w Nordic Walking

 

Ponad 330 zawodniczek i zawodników z kraju i zagranicy rywalizowało w Mistrzostwach i Pucharze Europy w Nordic Walking, które odbyły się 30 września na malowniczej trasie w legnickim parku Miejskim. W Legnicy spotkali się już po raz drugi

Puchar Europy rozegrany został na dystansie 10 kilometrów. Powody do radości miała Małgorzata Kubiszyn z Lubaczowa, która po raz pierwszy przyjechała do naszego miasta i odniosła tutaj największy sukces w karierze.

– Legnica jest dla mnie szczęśliwa – cieszyła się pani Małgosia, która jako pierwsza zawodniczka minęła metę. – Jestem zauroczona parkiem. Trasa była fajna, choć trochę brakowało mi pagórków. Nordic Walking to sport dla każdego. Po przejściu kilku kilometrów człowiek jest szczęśliwy i czuje się, jak nowo narodzony – dodawała.

Wśród panów pierwszy na metę przyszedł Piotr Niechwiejczyk ze Świętochłowic.

– Każdy jest zwycięzcą tych mistrzostw – mówił pan Piotr, który chodzi z kijkami od pięciu lat i ma spore sukcesy. – Zawody zorganizowano na światowym poziomie – ocenił.

Wziął w nich też udział 63–letni polkowiczanin Krzysztof Machajek, któremu18 lat temu lekarze przeszczepili serce. Potem jeszcze miał udar. Nie poddał się.

– Dowiedziałem się, że dla mnie najlepszy jest Nordic Walking – zwierzał się pan Krzysztof. – Serce potrzebuje ruchu i ten sport je wspiera. Podczas takich zawodów pokazuję, że można żyć aktywnie po przeszczepie. A także propaguję ideę transplantacji.

Z kolei Mistrzostwa Europy rozegrano na dystansie 5 km. Pierwszy linię mety minął Karol Stiller z Częstochowy. Zarówno Puchar, jak i Mistrzostwa rozgrywane były w wielu kategoriach wiekowych. W zawodach wystartowała reprezentacja naszego miasta. Innym międzynarodowym akcentem było podpisanie w naszym parku umowy o przyjęciu białoruskiej federacji Nordic Walking do struktur europejskich.

– Jesteśmy dumni, że mogliśmy was gościć w naszym pięknym mieście. Gratuluję wszystkim dojścia do celu. I życzę dalszych sukcesów – powiedział na zakończenie imprezy prezydent Tadeusz Krzakowski.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd