Tramwaj z historią wraca do świetności

 

Fachowcy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego remontują zabytkowy tramwaj Konstal 5N, który przez 16 lat był eksponowany przed dawną zajezdnią przy ul. Wrocławskiej.

 

– Reanimacja tego tramwaju jest dla naszej załogi sporym wyzwaniem – mówi prezes MPK, Zdzisław Bakinowski. – Pracujemy przy nim systemem gospodarczym. Spawacze i mechanicy prowadzą renowację w czasie wolnym od codziennych obowiązków remontowych naszego taboru. Ostatnio zajmowaliśmy się żmudną operacją piaskowania podwozia i konstrukcji nadwozia.

Rozebrane są elementy drewniane i poszycie zewnętrzne. Obecnie wymienia się poszycie dachu i wzmacnia konstrukcję szkieletu. Niemal wszystkie detale pojazdu są bardzo skorodowane. Elementy blaszane będą wymienione na nowe, z blachy ocynkowanej i wiernie dostosowane do wyglądu pierwotnego. W dalszej kolejności trzeba będzie zdobyć bądź odtworzyć oryginalne elementy wyposażenia. Nie będzie to łatwe.

 

Przypomnijmy, że Konstal 5N został sprowadzony z Elbląga do Legnicy w 1998 r. Ten tramwaj wyprodukowany w latach 50. minionego wieku jest własnością Muzeum Miedzi. Upamiętniał historię legnickich tramwajów, która zakończyła się w roku 1968.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd