Ruchome obrazki godne Oscara

 

– Niektórzy twierdzą, że to tylko ruchome obrazki. Ale te obrazki przyniosły Polsce dwa Oscary, w tym pierwszy w dziejach polskiej kinematografii. Animacja jest niezwykle ważną dziedziną sztuki filmowej. I narodziła się w Łodzi– mówi wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Jesienią mija 70 lat od premiery pierwszego polskiego filmu animowanego – Za króla Krakusa Zenona Wasilewskiego. Wydarzenie to uznaje się za datę narodzin polskiej animacji. Z okazji jubileuszu 70-lecia władze miasta zapraszają na 7 dni z projekcjami, warsztatami i spotkaniami poświęconymi polskiej animacji.

Prace nad pierwszym filmem animowanym Zenon Wasilewski i Ryszard Potocki rozpoczęli już w 1946 r. Dzięki determinacji Wasilewskiego, w 1947 r. powstał film Za króla Krakusa, którego premierę uznaje się za początek powojennego okresu polskiej animacji. Warto podkreślić, że film ten powstał w Łodzi, a prace nad nim odbywały się w mieszkaniu przy ul. Radwańskiej. Tegoroczny jubileusz to dla dorosłych okazja, by przypomnieć sobie oglądane w młodości bajki, a dla dzieci szansa na poznanie rodzimych filmów sprzed lat. Nie zabraknie oczywiście nowych produkcji, spotkań z wybitnymi współczesnymi twórcami i warsztatów, na których najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w roli filmowców.

W ramach obchodów 70-lecia Muzeum Kinematografii we współpracy z firmą Momakin proponuje szereg projekcji plenerowych polskich filmów animowanych. Na Pasażu Schillera i OFF Piotrkowskiej zobaczymy zarówno klasykę polskiej animacji, kultowe dobranocki, ale także etiudy z łódzkiej Szkoły Filmowej czy animowane teledyski z Festiwalu Yach Film.

29 września w Muzeum Kinematografii otwieramy wystawę Fazy. Animacje Daniela Szczechury, na której zaprezentujemy oryginalne projekty, rysunki oraz fotografie do filmu Skok Daniela Szczechury – reżysera i autora scenografii filmów animowanych, współpracującego przez wiele lat ze studiem Se-Ma-For. Po wernisażu zapraszamy na spotkanie z artystą, a także innymi wybitnymi twórcami polskiej animacji: Stanisławem Lenartowiczem, Piotrem Dumałą i Mariuszem Wilczyńskim. Spotkanie poprowadzi Jerzy Armata. Z kolei 30 września spotkamy się jeszcze raz z Danielem Szczechurą, który opowie nieco więcej o swoich inspiracjach i ulubionych filmach krótkometrażowych.

Choć w czasie jubileuszu skupiamy się głównie na rodzimych produkcjach, nie zabraknie jednej z najbardziej wyczekiwanych animowanych premier tego roku! 1 października odbędzie się specjalny, przedpremierowy pokaz filmu Twój Vincent Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, w którym widz przenosi się do onirycznego, malarskiego świata Van Gogha.

Dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w animacji proponujemy zajęcia „praktyczne”. 30 września zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 8–13 lat na czterogodzinne warsztaty animacji. Efekty wspólnej pracy uczestnicy będą mogli zobaczyć na dużym ekranie! Także najbliższe spotkanie Małego Kinematografu będzie poświęcone animacji, a najmłodsi, z pomocą dorosłych, stworzą film o łódzkich kotach – Filemonie i Bonifacym. W weekend zapraszamy również na rynek Manufaktury. Tworzenie własnych animacji, budowanie „kina kieszonkowego”, prawdziwy plan filmowy, plebiscyt na ulubioną bajkę i… ryjówka Florka– to tylko niektóre atrakcje, które czekają w Miasteczku Animacji AnimArt.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd