Perfekcyjnie wysmażone kotlety w puszystej bułce

 

Perfekcyjnie wysmażony kotlet, chrupiące warzywa, intrygujące dodatki i aromatyczne sosy zamknięte w puszystej bułce. Na tak przyrządzone fantazyjne burgery zapraszają łodzian restauracje w ramach pierwszego Łódzkiego Festiwalu Burgerów, który rozpoczął się 24 maja.

Hamburger to jedna z pierwszych rzeczy, jaka większości z nas przychodzi do głowy na myśl o kuchni amerykańskiej. Bułka z mięsnym kotletem i dodatkami dawno już przestała być jednak domeną Amerykanów i stała się przysmakiem uwielbianym na całym świecie. Swoje wersje burgerów przyrządzają zarówno fast foodowe bary, modne bistra, jak i eleganckie restauracje, a różne kraje wyspecjalizowały się we własnych wersjach tego dania. Moda na burgery od kilku lat zdaje się być nieprzemijającym, kulinarnym trendem, który podbił także łódzkie podniebienia.

Teraz łodzianie mają okazję przekonać się, jak różnorodne i ciekawe jest to danie. Wszystko za sprawą pierwszej edycji Łódzkiego Festiwalu Burgerów, organizowanego przez portal Jemy w Łodzi we współpracy z serwisem do zamawiania jedzenia online Glodny.pl oraz Łódzkim Centrum Wydarzeń. Impreza potrwa do końca miesiąca (31 maja), a biorą w niej udział 24 lokale z całego miasta, wśród których znalazły się zarówno te specjalizujące się w przygotowywaniu burgerów, jak i bistra, restauracje włoskie, azjatyckie i wegańskie, a nawet kawiarnia! Wszystkie one przygotują swoje popisowe dania pod hasłem Burgery Świata. Inspiracją będzie bogactwo kuchni szybkiej i ulicznej z najróżniejszych zakątków globu, a szefowie kuchni pokażą, że burgery to coś znacznie więcej niż kotlet w bułce z keczupem.

Festiwal odbywa się z okazji przypadającego 28 maja Światowego Dnia Hamburgera. Pochodzenie tego święta nie jest znane, ale od kilku lat obchodzi się je w wielu krajach świata. Nic dziwnego – każda okazja jest dobra, by cieszyć się pysznym jedzeniem. Tak właśnie będzie podczas Łódzkiego Festiwalu Burgerów. Przez 8 dni łodzianie będą mogli odwiedzać lokale i próbować burgerów meksykańskich, tajskich, amerykańskich, polskich, francuskich, włoskich, wegańskich, a nawet łódzkich i bałuckich. Obok klasycznych kotletów wołowych pojawią się kotlety roślinne, żeberka, szarpana wieprzowina, poliki, pastrami, dziczyzna, krewetki i egzotyczna strusina. Do tego mnóstwo ciekawych dodatków i smaków z całego świata.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd