Druga edycja Ramen Festivalu w łódzkich restauracjach

 

Od najbliższego piątku (17 listopada) na stołach łódzkich restauracji królował będzie ramen – najpopularniejsza japońska zupa, która od lat cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie. Ramen Festival to uczta dla miłośników azjatyckich smaków i konkurs dla restauracji.

Ramen jest, obok sushi, jednym z najpopularniejszych dań kuchni japońskiej. Podstawą tej wyjątkowej zupy jest esencjonalny bulion, ale nie mniej ważny jest specjalny makaron i liczne dodatki, które zamieniają ją w sycące i bardzo rozgrzewające danie. Od kilku lat ramen podbija szturmem cały kulinarny świat, a moda na zupę dotarła także do Polski.

Przez dziewięć chłodnych jesiennych dni (od 17 do 26 listopada) będą mogli się nią rozgrzewać goście łódzkich restauracji biorących udział w Ramen Festivalu. To już druga edycja tej jedynej w naszym mieście imprezy poświęconej japońskiemu przysmakowi. Zeszłoroczne wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością – jego zwycięzcą okazała się restauracja Zielony Chrzan, która w tym roku zawalczy o obronę tytułu.

Festiwal organizuje portal Jemy w Łodzi i Łódzkie Centrum Wydarzeń. Twórczynie portalu mają szerokie doświadczenie w przygotowywaniu podobnych eventów – są inicjatorkami festiwalu Jemy w Łodzi Food Fest, Święta Czekolady czy Festiwalu Pizzy. Podobnie jak w minionym roku, partnerem wydarzenia jest firma Kuchnie Świata, która specjalizuje się w dystrybucji produktów spożywczych z całego globu. Ufundowała ona także nagrodę dla restauracji, która w ramach festiwalu przygotuje najlepszy ramen. Zwycięzcę konkursu wytypuje specjalnie powołane jury, ale Ramen Festival to przede wszystkim uczta dla łódzkich smakoszy.

W wydarzeniu weźmie udział aż 10 łódzkich restauracji, które będą serwowały swoje popisowe zupy od 17 do 26 listopada. W Japonii ramen przygotowywany jest na setki sposobów – według różnych stylów i z różnymi dodatkami, a teraz każdy może się przekonać jak to danie zainspiruje łódzkich szefów kuchni. Przygotowali oni propozycje z mięsem, rybami, owocami morza, warzywami oraz opcje wegańskie. W talerzach i miskach królowały będą egzotyczne składniki, jak fasolka edamame, kapusta pak choi czy kimchi, ale pojawią się też akcenty lokalne: modra kapusta kiszona, polskie śliwki czy sok chrzanowy. Jedno jest pewne – wszystkich ramenów warto spróbować.

Goście mogą odwiedzać restauracje, próbować konkursowych zup, a następnie wyrażać swoje opinie i wskazywać faworytów na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd