Władze miasta przystąpią do opracowania programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego

To, co do tej pory finansowało państwo, na swe barki biorą teraz dobrowolnie samorządy. Jednym z powodów ich decyzji są obawy związane z wyludnianiem się miast.

Jak zaznacza jedna z łódzkich radnych, nowy rząd zapowiedział, że od czerwca 2016 roku program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego nie będzie dalej realizowany. Tym samym szanse na posiadanie potomstwa straci wiele par. Radna Karolina Kępka – bo o niej tu mowa - przypomina, że Łódź jest miastem, które ma ogromne problemy demograficzne, a program leczenia bezpłodności może być impulsem do ich zwalczania.

– W Polsce około 10 - 15 procent par jest bezpłodnych. W samej Łodzi około o 3–3,5 tysiąca par kwalifikuje się do zabiegu in vitro – wylicza.

I pyta, czy prezydent miasta, idąc wzorem innych polskich miast – takich jak Szczecin czy Częstochowa – widzi możliwość wydzielenia w budżecie kwoty 1 miliona złotych na ten cel? – Pozwoliłoby to na wcielenie w życie samorządowego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Łodzi – zaznacza Kępka.

Jak się okazuje, inicjatywa wprowadzenia programu, o którym mowa, została wstępnie zaakceptowana.

– Miasto rozpocznie prace nad przygotowaniem merytorycznych założeń programu w oparciu o metodologię i doświadczenia dotychczas realizowanego programu rządowego oraz innych samorządów – poinformował Krzysztof Piątkowski, zastępca prezydent Łodzi. – Naszą intencją jest wdrożenie tego programu od połowy 2016 roku, tak, by była zapewniona ciągłość w dostępie do świadczeń po zakończeniu rządowego programu in vitro.

Ponadto, jak podaje serwis prasowy miasta Łodzi, miejscowa rada przegłosowała zmiany w budżecie miasta na 2016 rok. W Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych zwiększono o 15 tys. zł wydatki na realizację nowego gminnego zadania: „Opracowanie programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro”. Środki będą przeznaczone na program dofinansowania in vitro, który zostanie przygotowany przez specjalistów z zakresu medycyny rozrodu.

Przypomnijmy, Ministerstwo Zdrowia podało na początku tego roku, że rządowy program zdrowotny: „Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016” zgodnie z jego treścią został przewidziany do realizacji na okres od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2016 r.

– Oznacza to, że zakończy się on zgodnie z przyjętymi w nim założeniami we wskazanym terminie – wyjaśnili przedstawiciele resortu. – Minister Zdrowia podjął natomiast decyzję o unieważnieniu kolejnej edycji programu, tj. programu polityki zdrowotnej „Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2016-2019”.