Lublin. Miasto na podium

Lublin zanotował skok o dziesięć pozycji w porównaniu z poprzednim rankingiem „fDiMagazine” w kategorii Strategii Przyciągania Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych 2017/2018. Obecnie znajduje się na podium, tuż za Wrocławiem i Katowicami.

Ranking jest wynikiem FDi Strategy Index – najszerszego panelu porównawczego miast i regionów prowadzonego w Europie. Od ponad 10 lat fDI Magazine, na podstawie danych analitycznych zestawia ze sobą potencjały miast i regionów, tworząc mapę najbardziej atrakcyjnych lokalizacji biznesowych stanowiącą istotne źródło informacji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W tegorocznym zestawieniu wzięło udział 50 polskich miast, które są najlepiej ocenianie min. pod kątem potencjału ekonomicznego, atrakcyjności inwestycyjnej, efektywności kosztowej oraz warunków prowadzenia biznesu.

– Przyjęta przez Miasto strategia przyciągania inwestycji przynosi wymierne rezultaty. Bezpośrednim skutkiem  jej wdrażania od 2010 roku jest niespotykany w całej gospodarczej historii miasta wzrost dynamiki bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Stały wzrost liczby inwestorów i zainteresowanie ze strony kolejnych stawia Lublin w gronie najbardziej atrakcyjnych polskich destynacji inwestycyjnych – mówi dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Autorzy raportu docenili Lublin za pracę na rzecz rozwoju klastrów działających w mieście (w tym Klastra Lubelska Medycyna oraz Klastra Zaawansowanych Technologi Lotniczych), wspieranie innowacji technologicznych oraz tworzenie dobrych warunków dla rozwoju sektora motoryzacyjnego we współpracy z lubelskimi uczelniami. Wskazali także wysoko wykwalifikowane kadry, w tym 10 tys. studentów kierunków technicznych, które już na studiach mogą podjąć praktyki oraz pracę w tym sektorze. Autorzy piszą też o nowej anglojęzycznej platformie www.invest-in-lublin.com, która jest innowacyjnym sposobem komunikacji miasta z potencjalnymi inwestorami zagranicznymi.