Lublin. Wojewoda zachęca do szczepień przeciwko grypie

Dziś o godzinie 10.30 wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek zaszczepił się przeciwko grypie, zachęcając tym samych mieszkańców województwa do szczepień ochronnych jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom zakaźnym.

Sezon grypowy rozpoczął się i trwa. Od września 2016 r. w województwie lubelskim zgłoszono 34 184 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W analogicznym okresie w ubiegłym roku stwierdzono 23 053 przypadki.

W Polsce od września w 2016 r. zgłoszono 1 360 018 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Na terenie województwa lubelskiego są potwierdzone laboratoryjnie zachorowania na grypę. Metodą walki z grypą są szczepienia i teraz jeszcze można się zaszczepić.

Zakażenie wirusem grypy może skutkować groźnymi powikłaniami pogrypowymi, w tym między innymi: bolesnym zapaleniem ucha środkowego, zapaleniem płuc, zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem mózgu i opon mózgowych. W wyniku choroby narażamy się również na obniżoną wydajność pracy lub całkowitą niezdolność do jej wykonania. W skrajnych wypadkach powikłania pogrypowe grożą nie tylko utratą zdrowia, ale nawet życia.