Lublin. Zielony Budżet Obywatelski

Zakończył się nabór projektów w ramach pierwszej edycji Zielonego Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublina. Łącznie wpłynęło 99 projektów, które zostały zgłoszone we wszystkich dzielnicach. Najwięcej projektów dotyczy zagospodarowania zieleni w Śródmieściu.

– Ilość złożonych projektów jest dla nas bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Dowodzi to kreatywności Lublinian oraz pokazuje ich wielkie zaangażowanie i chęć współpracy w tworzeniu zielonego Lublina. To bardzo dobra informacja na początek roku obchodów 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. Lublin jest miastem aktywności obywatelskiej, potwierdza to kolejna inicjatywa gorąco przyjęta przez mieszkańców naszego miasta. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które zdecydowały się zgłosić swoje projekty – skomentował Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Autorami projektów są zarówno mieszkańcy, jak i Rady Dzielnic. Dotyczą one zarówno nasadzeń w pasach drogowych, utworzenia miejsc wypoczynków, zagospodarowania terenu zdegradowanego, boiska piłkarskiego czy np. przedstawienia historii rowerów w rzeźbach kwiatowych.

Łączny koszt zgłoszonych projektów to blisko 16 mln złotych. Miasto Lublin na realizację ZBO w 2017 roku przeznaczy 2 miliony złotych. Z tego względu teraz komisja ekspercka zajmie się szczegółową analizą zgłoszonych propozycji pod względem formalnym. Po uzyskaniu opinii nastąpi etap oceny merytorycznej. Ze względu na ilość zgłoszonych pomysłów, ostateczna lista projektów do realizacji będzie znana najwcześniej na przełomie lutego i marca.