Niemal 14 milionów turystów odwiedziło województwo w 2015 roku

Według najnowszego raportu z badania ruchu turystycznego w województwie małopolskim, liczba turystów wzrosła o 6,2 procent, a zostawione przez nich w regionie pieniądze były większe aż o 18,7 procent.

– Jesteśmy bezkonkurencyjni jeśli chodzi o miejsca turystyczne w Polsce, ale najwyższy czas, aby mówić o tym również w kategoriach biznesowych. Turystyka to potężny biznes, o który trzeba dbać i któremu warto stwarzać odpowiednie warunki do rozwoju – zaznaczył Leszek Zegzda, członek zarządy województwa.

Wśród osób, które przyjechały w 2015 roku do Małopolski, około 2,9 miliona to turyści z zagranicy – głównie z Wielkiej Brytanii i Niemiec, a także Francji, Włoch i Hiszpanii. Małopolskę najchętniej odwiedzali również mieszkańcy województw: małopolskiego, śląskiego, mazowieckiego oraz podkarpackiego.

– Najczęściej wskazywany cel wizyty w województwie małopolskim to: wypoczynek, turystyka aktywna oraz zwiedzanie zabytków. Turyści z zagranicy zdecydowanie wolą zwiedzać, turystykę aktywną chętniej natomiast wybierają Polacy. Ważnym motywem przyjazdów obu grup odwiedzających jest także wizyta u rodziny lub znajomych. W roku 2015 widać również bardzo duży wzrost zainteresowania turystyką religijną wśród gości krajowych – podało Biuro Prasowe UMWM w Krakowie. - Osoby odwiedzające Małopolskę za największą jej atrakcje uznają niezmiennie Kraków, a w drugiej kolejności: Zakopane oraz Wieliczkę. W czołówce znajdują się też Wadowice (Dom Jana Pawła II) oraz Oświęcim (Muzeum Auschwitz-Birkenau).

Szacowane środki wydane podczas wyjazdów turystycznych przez wszystkich odwiedzających region w 2015 roku wyniosły ponad 13,2 miliarda złotych.