Otwarto pierwszy w północno-wschodniej Polsce port lotniczy

Weekendowy wypad na Mazury? Teraz to będzie łatwiejsze i szybsze – do zrealizowania nawet w mniej niż 2 godziny z niemal każdego większego miasta w kraju. Z lotniska w Szymanach koło Olsztyna wystartował bowiem pierwszy rejsowy samolot.

Póki co z nowiutkiego Portu Lotniczego „Olsztyn – Mazury” można w półtorej godziny dolecieć do Berlina i Krakowa.

– Jest to bardzo ważny i historyczny dzień dla regionu Warmii i Mazur – nie kryje zadowolenia z inwestycji Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Lotnisko jest odpowiedzią na potrzebę rozwoju i wykorzystania potencjału gospodarczego oraz turystycznego naszego regionu. W najbliższym czasie chcemy poszerzyć ofertę lotów o Monachium, Dublin, Londyn czy inne części Europy.

Jak podaje serwis prasowy województwa, na lotnisku przewiduje się obsługę rejsów regularnych, czarterów i General Aviation. Terminal pasażerski posiada pełną separację funkcjonalną podróżnych przylatujących i odlatujących. Przepustowość terminala ma wynosić około 830 pasażerów, w dobie szczytowej do 1250 pasażerów, a w godzinie szczytowej do 500 pasażerów.

– Uruchamiając to regionalne lotnisko pokazujemy, że nie jesteśmy Polską B – zaznacza Artur Chojecki, wojewoda warmińsko – mazurski. - Pokazujemy, że mamy ogromny potencjał i wiele do zaoferowania firmom, które poszukują miejsca do ulokowania swojego biznesu. Dzięki portowi w Szymanach dajemy przedsiębiorcom i turystom możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania się, co w dzisiejszych czasach, kiedy liczy się każda chwila, jest niezwykle ważne.

Całkowita wartość projektu przekroczyła 204 mln. zł. Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosła ponad 121 mln. zł.