Rozpoczął się jubileusz 95-lecia istnienia

Wystawą fotografii Jerzego Cebuli i Andrzeja Ramsa rozpoczął się jubileusz 95-lecia istnienia Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego. Biorący udział w tym wydarzeniu goście zobaczyli premierę komedii Neila Simona pt. PER PROCURA, w przekładzie Małgorzaty Semil i reżyserii Janusza Michalika. W oficjalnej części uroczystości w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Wiceminister Finansów Wiesław Janczyk wręczył odznaczenie Brązowy Krzyż Zasługi w działalności na rzecz rozwoju i propagowania kultury, a także medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Znaczenie zdjęć znanych sądeckich fotografików podkreślił zastępca prezydenta Wojciech Piech.

 

– Oto mamy kolejny akcent tego wielkiego święta, jakim jest 95 lat działalności Teatru Robotniczego. Dzisiaj podziwiamy prace Jerzego Cebuli i Andrzeja Ramsa. Prace, które oddają klimat kolejnych edycji jesieni teatralnych i historii Teatru Robotniczego. Fotografia to wspaniały wynalazek, dzięki którym możemy wracać do tych przeżyć, które już za nami. Fotografia pozwala nam cieszyć się tym, co przeżywaliśmy w przeszłości – powiedział Wojciech Piech. – Chciałbym pogratulować panom efektów pracy twórczej. Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli z efektów tej pracy teraz korzystać – dodał zastępca prezydenta.

Jerzy Cebula opowiedział początki swojej współpracy z Teatrem Robotniczym.

 

– Pierwsze moje klatki zrobione z Januszem to był „Bal króla Lula”, słynne piłeczki i zrobione później zdjęcie 50 na 60 cm, które nie było łatwe do wykonania – wspominał Jerzy Cebula. – Czasem denerwujemy, ponieważ nie da się zrobić zdjęcia, żeby nie było go słychać – żartował współautor wystawy. – Dziękujemy pani Marcie Jakubowskiej i wszystkim tym, którzy nam umożliwili pokazanie tych zdjęć – dodał.

Zdaniem Andrzeja Ramsa początek jego współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Teatrem Robotniczym im. Bolesława Barbackiego był także początkiem jego fotograficznej kariery. – Od tego miejsca i od tego Teatru zaczęła się u mnie przygoda z wielką fotografią. Dzięki temu Teatrowi i ludziom, którzy tutaj pracują otworzyły się dla mnie drzwi pracy w tej branży. Dziękuję za to, ze mogłem tutaj pracować i tutaj się uczyć – powiedział Andrzej Rams.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd