Wędrowna Akademia Kultury

 

Zdarza, że przez wiele lat mieszkamy w jednym mieście, ale niewiele o nim wiemy. Obszerną wiedzą o Olsztynie mogą z pewnością pochwalić się uczestnicy projektu Zakręcony (w) Olsztyn, którzy 30 września wyruszyli w podróż uliczkami stolicy Warmii i Mazur.

Koordynatorki projektu, Joanna Mieszczyńska, nauczycielka historii SP 33 w Olsztynie i ambasador Muzeum Polin oraz Ewa Mieszczyńska, nauczycielka historii XI LO w Olsztynie, wspólnie z młodzieżą, zaprosiły do zabawy rodziców wraz z dziećmi w wieku od 4 do 10 lat.

– Warto znać historię swojego miasta – mówi koordynatorka projektu, Joanna Mieszczyńska. – W Olsztynie jest mnóstwo miejsc, z którymi wiąże się wiele ciekawych opowieści i anegdot. Chcielibyśmy zainteresować naszym miastem olsztynian, zaczynając od tych najmłodszych.

Jeszcze w trakcie wakacji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 33 i XI Liceum Ogólnokształcącego przygotowywali zagadki i zadania przeznaczone do wykonania przez ich młodszych kolegów. Z uczestnikami spotkali się ostatniego dnia września i od opieką doświadczonej przewodniczki PTTK Marty Kruk, wyruszyli w historyczną podróż po stolicy Warmii i Mazur. W poszczególnych częściach miasta maluchy zapamiętywały słowa klucze, potrzebne do rozwiązania zagadek i quizów. Wśród nich pojawiły się takie hasła jak: ratusz, zamek, Kopernik, herb, święty Jakub, muszla, Wysoka Brama. Dzieci rozwiązywały zagadki, porównywały też obiekty współczesne z retrofotografiami z początków XX wieku. Samodzielnie ulepiły w glinie jeden z symboli Olsztyna – Babę Pruską.

Projekt Zakręcony (w) Olsztyn jest organizowany w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury” realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie i dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016–2018” oraz ze środków samorządów Olsztyna, Ełku i Szczytna oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd