Powstanie Mobilne Centrum Kierowania

 

Regionalne Centrum Bezpieczeństwa ma zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców Olsztyna i powiatu. W działaniach pomogą dwa pojazdy do zadań specjalnych.

Miasto podpisało kolejną umowę w ramach projektu „Bezpieczny MOF”. Tym razem dotyczy Mobilnego Centrum Kierowania. Będą nim dwa pojazdy: rozpoznania oraz dowodzenia i łączności. Poznaliśmy markę i dostawcę pierwszego z nich. Olsztyńskim pojazdem rozpoznania będzie Mitsubishi Pajero, który za ok. 241 tys. zł dostarczy olsztyńska firma Auto Serwis Sikorski sp. j. Przetarg na drugi pojazd będzie ogłoszony jeszcze w tym roku. Oba mają umożliwić prowadzenie efektywnych działań na miejscu zdarzenia.

Zadaniem pojazdu rozpoznania będzie zbadanie obszaru, oszacowanie strat i potencjalnych zagrożeń oraz skierowanie właściwych służb w określone miejsce, celem zminimalizowania negatywnych skutków zdarzenia. Pojazd dowodzenia i łączności będzie natomiast pełnił funkcję sztabu, zostanie wyposażony w system informatyczny, drona i przyczepę. Pojazdy wykorzystywane będą do prowadzenia działań rozpoznawczych podczas trudnych i długotrwałych akcji m.in. usuwania skutków silnych wiatrów, akcji przeciwpowodziowych. Będą też gromadzić, przetwarzać i dystrybuować dane do odpowiednich służb. Mobilne Centrum Kierowania jest dofinansowane w 85 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014–2020.

Przy okazji przypominamy o trwającym konkursie na logo Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa. Zwycięski znak graficzny zostanie umieszczony m.in. na miejskich pojazdach do zadań specjalnych. Więcej o konkursie tutaj.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd