Młodzież zachęca do akcji upamiętniającej uczestników Powstania Warszawskiego

Szkoła Podstawowa nr 33 i XI Liceum Ogólnokształcące włączyły się w ogólnopolską kampanię „BohaterON”. W ramach akcji uczniowie przygotowują kartki z życzeniami, które trafią do powstańców warszawskich.

– W tym roku szczególną opieką otaczamy „Kobiety pistolety”, łączniczki i sanitariuszki Powstania Warszawskiego: Marię Kowalską „Myszkę” i Barbarę Braun „Basię Białą” – opowiadają koordynatorki akcji Ewa i Joanna Mieszczyńskie. – Skupiamy się również na żołnierzach AK, walczących w powstaniu Edwarda Andersa i Piotra Łubieńskiego, byłych więźniach byłego obozu koncentracyjnego Stutthof.

 

Do akcji młodzież chce zaprosić wszystkich mieszkańców Olsztyna.

– Bezpłatne kartki można otrzymać na poczcie – zachęcają uczniowie. – Przed wypisaniem pocztówki możemy poznać historie bohaterów, wszystkie informacje są dostępne na m.in. na stronie Muzeum Stutthof oraz na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Czasu pozostało niewiele, bo kartki przyjmujemy do 3 listopada, ale wierzymy, że nie przeszkodzi to olsztynianom, żeby włączyć się do akcji.

„BohaterON” to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „on”, czyli „włączyć”. Angielskie „on” dosłownie włącza historię bohatera film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd