Olsztyn. Nie wypalaj traw na wiosnę

Statystyki pokazują, że we wczesnym okresie wiosennym Olsztyn oraz powiat borykają się z problemem wypalania traw. W 2016 roku do pożarów wywołanych paleniem traw strażacy wyjeżdżali 173 razy. Dlatego hasło kampanii informacyjnej Komendanta Głównego Straży Pożarnej brzmi „Stop pożarom traw”.

– Wypalanie traw niesie za sobą wiele zagrożeń ekologicznych – mówi Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Andrzej Górzyński. – Jest to najczęstsza przyczyna pożarów lasów podczas, których giną chronione gatunki roślin, owady, zwierzęta, ptaki. Wyjaławia się gleba, a do atmosfery przedostają się duże ilości dwutlenku węgla, siarki innych trujących związków.

 

W ramach kampanii „Stop pożarom traw” strażacy apelują o rozwagę . Tani sposób pozbycia się chwastów może kosztować bardzo wiele nawet życie ludzkie. Służby przypominają również o odpowiedzialności karnej – niepożądane działania podlegają karze od jednego do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

W Polsce w 2016 roku 126 228 pożarów, z których 36 442 to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, w których życie straciło 6 osób. Szacowane straty w wyniku pożarów traw to ok. 8,7 mln zł.