Olsztyn. Piknik naukowy z Kopernikiem

W niedzielę, 19 marca, w przeddzień równonocy wiosennej władze miasta zapraszają o godz. 13.00 na Stare Miasto, aby wspólnie świętować rozpoczęcie wiosny. W tym roku Samorząd Olsztyna uroczyście obchodzi jubileusz 500-lecia powstania słynnej tablicy astronomicznej Mikołaja Kopernika. To dziś najcenniejszy eksponat Muzeum Warmii i Mazur.

– Tablica służyła Mikołajowi Kopernikowi do wyznaczania momentu równonocy wiosennej – opowiada dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Krzysztof Otoliński. – Dlatego myślą przewodnią pikniku naukowego będzie hasło „Wiosna zaczyna się w Olsztynie”.

Imprezy odbywać się będą m.in. Starym Ratuszu. Szczegółowy plan jest dostępne na stronie internetowej.

– W organizację wydarzenia zaangażowało się Olsztyńskie Planetarium, Miejska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie „Starówka Razem” – dodaje Otoliński. – Kopernik był naukowcem dlatego wydarzenie tematycznie powiązaliśmy z odkrywaniem tajemnic, doświadczeniami naukowymi, nie tylko w dziedzinie astronomii. Uczestnicy będą mogli zbudować z klocków konstrukcje solarne, a następnie uruchomić je za pomocą generatora solarnego, poznać działanie elektrokardiogramu czy też spróbować swoich sił w montowaniu głosu i dźwięków w specjalnych programach do tworzenia muzyki.

Podczas pikniku nie może zabraknąć jedzenia i picia. Tego dnia restauracje zlokalizowane na Starym Mieście otworzą swoje ogródki z grillami, przekąskami i napojami. W planach jest również tradycyjne topienie marzanny.