Olsztyn. Radni przegłosowali projekt zmian oświatowych

Lutowa sesja Rady Miasta minęła pod znakiem zbliżających się zmian w systemie edukacji. Rajcowie dyskutowali nad olsztyńskimi propozycjami.

Reforma oświatowa wejdzie w życie 1 września tego roku. Jednak znacznie wcześniej muszą się do niej przygotować samorządy. To przede wszystkim ogromne zmiany organizacyjne.

– Prace zaczęły się już w październiku – przypomniał podczas środowej sesji dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna, Mariusz Badura. – W momencie wejścia w życie przepisów mieliśmy już zarys tego, co planujemy zrobić. Rozwiązania były konsultowane z rodzicami.

Konsekwencją reformy będzie wygaszenie gimnazjów. W Olsztynie po pięć placówek zostanie włączonych do liceów ogólnokształcących oraz do szkół podstawowych. Dwa kolejne zostaną przekształcone w podstawówki.

– To była ogromna praca dyrektorów szkół, wychowawców i nauczycieli – mówił zastępca prezydenta Olsztyna, Jarosław Słoma. – Naturalnie będziemy starać się wyłapać jeszcze to, co ewentualnie mogłoby wymagać do poprawy.

Teraz intencyjny projekt uchwały olsztyńskich zmian trafi do zaopiniowania w Kuratorium Oświaty. Głosowanie nad ostatecznym kształtem propozycji odbędzie się 29 marca.